ارزش غذایی

طبع ارده سرد است یا گرم؟

طبع ارده

در طب سنتی به مصرف ارده تاکید فراوان شده‌است، زیرا برای سلامتی فواید زیادی دارد. ارده از فراورده‌های مقوی و مغذی کنجد می‌باشد که از تفت دادن و سپس کوبیدن آن به دست می‌آید. ارده به دلیل خواص فراوانش نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشور‌ها مصرف می‌شود.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

از خواص آن هم که بگذریم، حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که ارده سرد است یا گرم؟

ما در ادامه مقاله به همین موضوع خواهیم پرداخت و شما با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که طبع ارده کنجد سرد است یا گرم؟

ارده سرد است یا گرم؟

ارده محصول به دست آمده از کنجد است و طبیعتا همان خواص و طبع کنجد را برای ما به ارمغان می‌آورد. در طب سنتی طبع ارده را مانند کنجد گرم و تر می‌دانند. این ماده سرشار از مواد مغذی می‌باشد، به طوری که هر ۱۰۰ گرم از آن حدود ۴۳ درصد کلسیم و ۵۹۵ کیلوکالری دارد. این محصول به دلیل طبع گرم و تری که دارد برای افراد سرد مزاج بسیار مناسب است.

بنابراین پیشنهاد می‌شود افرادی که دارای مزاج سرد هستند از ارده مخصوصا ارده ترکیب شده با شیره انگور استفاده کنند.

همچنین طب سنتی توصیه می‌کند که ارده به همراه یک مصلح مناسب استفاده شود، تا برای افراد با مزاج گرم مشکلی ایجاد نکند.

طبع ارده چیست؟

تشخیص مزاج به عهده علم مزاج‌شناسی است. هر کدام از طبع‌ها خودشان به بخش‌های دیگری تقسیم می‌شوند.

به طور کلی طبقه‌بندی مزاج‌ها به شرح زیر است:

  • مزاج سرد و تر یا بلغمی
  • مزاج سرد و خشک یا سوداوی
  • مزاج گرم و تر یا دموی
  • مزاج گرم و خشک یا صفراوی

سردی معمولا قسمت‌های مختلفی از بدن را درگیر می‌کند و بیماری‌هایی مانند روماتیسم ، سردرد، ام اس و … معمولا در این افراد به وجود می‌آید.

بیماری های طبع سرد
غذاهایی با طبع سرد باعث بیماری‌هایی همچون روماتیسم می‌شود.

ارده کنجد در طب سنتی از دیرباز به داشتن طبع گرم و تر یا دموی شهرت دارد و معمولا برای افرادی که مشکلات و بیماری‌هایی دارند که ریشه آن سردی طبعشان می‌باشد، بسیار مفید است.

ارده کنجد به افراد دارای مزاج بلغمی که غلبه بلغم در آن‌ها زیاد است و قصد کاهش وزن دارند توصیه می‌شود.

به نظر شما ارده سرد است یا گرم؟ اگر برای شما هم سوال پیش آمده که طبع ارده کنجد سرد است یا گرم، باید بگوییم که طبع ارده همانند کنجد، گرم و تر است و گزینه‌ی خوبی برای افراد بلغمی مزاج محسوب می‌شود.

ارده شیره سرد است یا گرم؟

ارده شیره در طب سنتی دارای مزاج گرم و تر بوده و مصرف آن بدن را از شر سردی و رطوبت خلاص می‌کند.

معمولا ارده شیره را با مصلح آن یعنی سرکه و عسل استفاده می‌کنند. فصل زمستان فصل سرد و تر است و معمولا افرادی که مزاج بلغمی دارند و دارای طبع سرد و تر هستند در این فصل سرمای بیشتری احساس می‌کنند.

بهترین ماده غذایی برای این افراد در فصول سرد مصرف ارده شیره است که به دلیل طبع گرم و تر خود به بدن گرما و انرژی مضاعف می‌دهند.

ترکیب ارده با شیره طبع بسیار گرمی پیدا می‌کند و ترکیب این دو ماده می‌تواند یک صبحانه بسیار عالی برای افراد با مزاج بلغمی باشد، زیرا مصرف آن باعث تعدیل مزاج و پیشگیری از بیماری‌های ناشی از سردی در این افراد می‌شود.

مصلح ارده چیست؟

از انواع مصلح ارده به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • عرق کاسنی
  • آب لیموی ترش یا شیرین
  • سرکه و عسل
  • ماست
برای متعادل کردن طبع ارده با لیمو
برای متعادل کردن طبع ارده آن را با خوراکی‌هایی همچون لیموترش نوش جان کنید.

آنچه که در مقاله طبع ارده چیست آموختیم:

در مقاله ارده سرد است یا گرم، آموختیم که طبع ارده گرم و تر است و بهترین ماده‌ی غذایی برای افرادیست که مزاج بلغمی دارند. اگر تا کنون نمی‌دانستید که طبع ارده کنجد سرد است یا گرم یا ارده شیره گرم است یا سرد، با مطالعه‌ی این مقاله اطلاعات خوبی در این خصوص به دست آوردید. پس سعی کنید نهایت استفاده از آن را ببرید. و اگر نیاز به خرید ارده دارد با مراجعه به شعبات صنایع غذایی کشاورز خرید خورد را انجام دهید و یا به صورت آنلاین سفارش خورد را ثبت کنید.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *