طرز تهیه

طرز تهیه حلوا شکری + فوت و فن‌های خوشمزه شدن آن

درست کردن حلوا شکری

حلوا از آن دسته خوراکی‌های  شیرین و مغذی است که در بین ایرانی‌ها طرفداران زیادی دارد. طرز تهیه این خوراکی خوشمزه در هر اقلیم و منطقه‌ای، دستور طبخ مخصوص به خود را دارد و با یک تغییر کوچک در مواد اولیه آن علاوه بر طعم بی‌نظیرش، جایگاه مصرفش نیز تغییر می‌کند؛ مثل طرز تهیه حلوا شکری یا حلواهای مخصوص مهمانی ها (حلوا مجلسی، حلوا زعفرانی یا حلوای عربی) و حلواهای مخصوص صبحانه (حلوا شکری، حلوا ارده یا حلوا کشی).

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

در این بین حلوا شکری به دلیل اینکه از فرآورده کنجد (ارده) تهیه می‌شود ارزش غذایی بالایی دارد و برای سلامتی بدن بسیار مفید است. از این رو تصمیم داریم در این مقاله طرز تهیه حلوا شکری را به شما آموزش دهیم تا با درست کردن آن، صبحانه لذت بخشی را در کنار خانواده تجربه کنید پس تا انتها با ما همراه باشید.

انواع حلوا شکری چیست؟

حلوا شکری در دو مدل با شیرخشک و بدون شیرخشک تهیه می‌شود. تفاوت این دو مدل این است که در یکی از دستورات تهیه، آرد قرار داده شده و در دیگری خبری از آرد نیست و به جای آن از شیر خشک استفاده می‌شود. در ادامه طرز تهیه هر دو مدل به شما آموزش داده می‌شود.

انواع حلوا شکری
حلوا شکری در دو مدل با شیرخشک و بدون شیرخشک تهیه می‌شود.

حلوا شکری با آرد

روش اول طرز تهیه حلوا شکری، رسپی آن با آرد است.

مواد لازم برای درست کردن حلوا شکری با آرد ( بدون شیرخشک)

برای داشتن یک حلوا شکری خوب اولین قدم داشتن اندازه دقیق مواد اولیه آن است. در جدول زیر میزان مواد اولیه مورد نیاز برای طرز تهیه حلوا شکری با آرد آورده شده‌است:

مواد اولیهمیزان
ارده۱۲۰ گرم
آرد گندم۲۱۰ گرم
گردو۱۵۰ گرم
آب۲۵۰ میلی لیتر
شیره انگور یا شکر۵۰۰ گرم
گلابسه قاشق غذا خوری
زعفران دم کردهیک قاشق غذا خوری
پودر پسته و خلال بادامبه میزان دلخواه
کرهبه میزان دلخواه

طرز تهیه حلواشکری با آرد

راز آماده کردن یک حلوا شکری خوشمزه و تازه برای صبحانه، علاوه بر مواد اولیه با کیفیت، تهیه آن طبق یک دستور اصولی است. به این ترتیب هم طعم خوبی بدست می‌آید و هم بافت مواد به خوبی شکل می‌گیرد. در ادامه مراحل درست کردن روش اول را قدم به قدم توضیح خواهیم داد:

قدم اول: گرفتن خامی آرد

در این مرحله آرد را درون ماهیتابه  و روی شعله ملایم تفت دهید تا جایی کار را ادامه دهید که خامی آرد از بین برود. نکته مهمی که در این مرحله باید به آن دقت کنید این است که آرد نباید تغییر رنگ دهد. بعد از آن آرد را از روی شعله برداشته و کنار بگذارید تا دمای آن کم شود سپس آرد را یکبار الک کنید تا یک دست شود و گلوله گلوله نباشد.

قدم دوم: اضافه کردن ارده

ارده باید هم دمای محیط باشد و بعد آن را کم کم به آرد اضافه و مخلوط ‌می‌کنیم تا آرد گلوله گلوله نشود سپس ترکیب را روی شعله ملایم می‌گذاریم و ۵ دقیقه هم می‌زنیم.

اضافه کردن ارده
در مرحله دوم، ارده را آرام آرام به ترکیب اضافه کنید.

قدم سوم: اضافه کردن گردو

گردوها را با چاقو خرد کنید و به ترکیب آرد و ارده اضافه کنید تا حدی که گردوها مخلوط شوند مواد را هم بزنید سپس تمامی مواد را داخل ظرف مناسبی بریزید و کنار بگذارید.

قدم چهارم: درست کردن شربت

آب و شکر را درون یک قابلمه ریخته و روی شعله ملایم بگذارید تا شکرها حل شوند. گلاب و زعفران را قبل از به جوش آمدن آب اضافه کنید و بعد ازاینکه شربت به جوش آمد ظرف را از روی حرارت بردارید.

قدم پنجم: مخلوط کردن شربت با آرد و ارده

در این مرحله کم کم شربت را به مواد (آرد، ارده و گردو) اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا هم، دمای موادمان یکسان شود و هم به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند و به یک بافت یک دست برسند.

طرز تهیه حلوا ارده با آرد
برای تهیه یک ارده خوشمزه، مراحل آن را به ترتیب رعایت کنید.

قدم ششم آماده سازی قالب

کف و دیواره قالب مورد نظر را با سلفون بپوشانید. کف قالب پودر پسته و خلال بادام بریزید، سپس کلیه مواد را درون قالب بریزید و به کمک قاشق آغشته به کره ذوب شده سطح مواد را صاف کنید. با سلفون دیواره‌های روی حلوا شکری را بپوشانید و به مدت ۱۲ الی ۱۴ ساعت داخل یخچال بگذارید تا مواد خود را بگیرد. بعد از آن می‌توانید برای صبحانه یا عصرانه از آن میل کنید.

حلواشکری با شیر خشک

حالا که با طرز تهیه حلوا شکری با آرد گندم آشنا شدید، نوبت طرز تهیه حلوا شکری با شیر خشک است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای طرز تهیه حلوا شکری با شیرخشک

راحت ترین و بدون دردسرترین روش درست کردن حلوا شکری همین رسپی است که فقط با سه مواد اولیه آماده می‌شود و نسبت به روش اول زمان کمتری از شما می‌گیرد.

مواد اولیهمیزان
اردهیک پیمانه
پودر قندیک پیمانه
شیرخشک قنادییک پیمانه
پودر پسته و خلال بادامبه میزان دلخواه

طرز تهیه حلوا شکری با شیر خشک

در این روش به ترتیب زیر عمل کنید:

  • داخل یک کاسه تمامی مواد را به ترتیب بریزید.
  • اول پودرقند سپس شیرخشک و در نهایت ارده را اضافه کنید.
  • خوب با دست مخلوط ‌کنید تا به یک بافت منسجم برسید.
  • داخل قالب مورد نظر را با سلفون یا کیسه فریز بپوشانید.
  • کف قالب پودر پسته و خلال بادام را برای تزئین بریزید.
  • سپس مواد مخلوط شده را اضافه و با پشت دست فشرده کنید.
  • سلفون را روی حلوا شکری قرار بدهید.
  • آن را به مدت ۲ ساعت داخل فریز قرار دهید تا مواد خودش را بگیرد (البته می‌توانید به جای فریزر به مدت ۴ ساعت داخل یخچال بگذارید تا آماده مصرف شود).
طرز تهیه حلوا شکری
حلوا شکری آماده شده به این صورت است.

آنچه از مقاله طرز تهیه حلوا شکری آموختیم:

برای کسانی که به آشپزی علاقمندند، طرز تهیه حلوا شکری سالم و مقوی پر اهمیت است. به همین دلیل در این مقاله ضمن معرفی دو روش اصولی و جدول مواد اولیه، مراحل مختلف درست کردن حلوا شکری را آموزش دادیم تا در کنار لذت بردن از آشپزی، با هنر خود، کام خانواده‌تان را در وعده صبحانه شیرین کنید. برای همراهانی که فرصت درست کردن این خوراکی خوشمزه را ندارند می‌توانند، حلوا شکری تازه و با کیفیت کشاورز را سفارش بدهند.

سوالات متداول

1. اگر حلوا شکری سفت یا شل شد چه کنیم؟

با توجه به متفاوت بودن میزان آسیاب کنجد، حلوا ممکن است شل یا سفت شود. زمانی که حلوا شل شد آن را داخل یخچال بگذارید تا سفت شود و اگر سفت بود می‌توانید مقداری کره اضافه کنید تا مواد شل‌تر شود.

2. چه نکاتی را باید حین درست کردن حلوا شکری رعایت کنیم؟

1. موقع تفت دادن و گرفتن خامی آرد، مراقب باشیم رنگ آرد تغییر نکند. 2. ارده باید هم دمای محیط باشد و بعد به آرد (که از داغی افتاده) اضافه شود. 3. مواد را تا جایی مخلوط کنید تا به یک بافت یکدست برسید.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *