خواص

ویژگی‌های بهترین چای ایرانی چیست؟ | چرا باید چای ایرانی بخریم؟

معرفی چای ایرانی

چای یکی از نوشیدنی‌های محبوب در کشور ایران است که در دیگر نقاط جهان هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایرانی‌ها در مراسم‌های مختلف و همچنین در طول شبانه روز، این نوشیدنی را مصرف می‌کنند. به همین دلیل برای خیلی از افراد، شناخت و خرید بهترین چای ایرانی اهمیت و ضرورت ویژه‌ای دارد. از همین رو، تصمیم گرفته‌ایم در این مطلب شما را با انواع چای ایرانی آشنا کنیم. پس اگر تمایل دارید با اسامی انواع چای آشنا شوید و بهترین چای سیاه را انتخاب کنید و بخرید، با ما همراه باشید.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

انواع چای سیاه ایرانی

گیاه چای از قسمت‌های‌ مختلفی تشکیل شده و شاید برایتان جالب باشد که هر کدام از قسمت‌های مختلف این گیاه می‌تواند طعم متفاوتی از این نوشیدنی محبوب را به شما ببخشد. پس بهتر است ابتدا برای انتخاب بهتر با انواع چای سیاه ایرانی آشنا شویم.

چاه سیاه ایرانی در دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌شود:

چای سرگل

سرگل نام مرغوب‌ترین و بهترین چای ایرانی است که از غنچه و برگ‌های بالای چای به دست می‌آید و برگ‌های ریز و پیچ خورده‌ای دارد.

این نوع چای طعمی تلخ و گس و عطری فوق‌العاده دارد و بسیار هم خوش‌رنگ است. از طرف دیگر، نسبت به دیگر انواع چای وزن بیشتری داشته و به دلیل کمیاب بودن گران‌تر است.

اگر قصد خرید چای سرگل اصل را دارید، حتما دقت کنید که بیشتر چای از برگ‌های پیچ خورده تشکیل شده باشد یا برگ‌های چای شکسته باشند. اگر تعداد برگ‌های شکسته کمتر از برگ‌های کوچک و پیچ خورده باشد، کیفیت چای سرگل بهتر است.

چای سرگل
چای سرگل طعمی تلخ و گس و عطری فوق‌العاده دارد.

چای ممتاز

بعد از سرگل، چای ممتاز در رده دوم بهترین چای ایرانی قرار می‌گیرد. برگ‌های این نوع چای در مقایسه با سرگل بزرگ‌تر هستند و طعمش هم ملایم‌تر است و تلخی کمتری دارد. قیمت چای ممتاز از چای سرگل کمتر است، اما نسبت به چای قلم قیمت بالاتری دارد.

اگر به دنبال خرید چای باکیفیت و با قیمت مناسب می‌گردید، چای ممتاز انتخاب خوبی خواهد بود.

چای قلم

چای قلم از برگ‌های پایین‌تر چای به دست می‌آید و اندازه درشت‌تر و طعم ملایم‌تری نسبت به دیگر انواع چای دارد. این نوع چای، سوزنی شکل بوده، کمرنگ است و قیمت پایین‌تری نسبت به چای ممتاز و سرگل دارد.

چای قلم
چای قلم اندازه درشت‌تر و طعم ملایم‌تری نسبت به دیگر انواع چای دارد.

چای شکسته

هنگام فرآیند تولید چای، برگ‌ها سالم باقی نمی‌مانند و به چند قسمت تقسیم می‌شوند. چای شکسته درواقع برگ‌های خرد شده‌ای است که نسبت به چای ممتاز و سرگل سبک‌تر است.

از طرف دیگر، نسبت به سایر انواع چای شکستگی کمتری داشته و برگ‌های آن صاف‌تر است. اندازه کوچک چای شکسته باعث شده زود دم باشد و به بهترین چای ایرانی افرادی تبدیل شود که صبر و حوصله دم کردن طولانی مدت چای را ندارند و می‌خواهند چای آن‌ها در کمتر از ده دقیقه دم بکشد.

چای باروتی

چای باروتی خیلی شبیه به چای شکسته است، با این تفاوت که اندازه ریزتر و برگ‌های خردتری دارد. از این نوع چای به خاطر زود دم بودن و زود رنگ پس دادن، بیشتر در دم‌نوش‌ها و تی‌بگ‌ها استفاده می‌شود.

چای باروتی
چای باروتی دارای دانه‌های بسیار ریز است.

چای بهاره، چای تابستانه، چای پاییزه

چایی که در فصل بهار برداشت و تولید می‌شود، چای بهاره است. فرآیند برداشت این نوع چای از اواسط اردیبهشت شروع شده و 20 روز زمان می‌برد. به چای بهاره چای چین اول نیز می‌گویند.

در اوایل تیرماه بعد از اینکه مجددا برگ سبز چای رشد کرد، چین دوم چای آغاز می‌شود که به آن چای تابستانه می‌گویند.

چین سوم یا پاییزه هم در شهریور و مهرماه برداشت می‌شود. تنها حدود 10 درصد از چای تولیدی در پاییز برداشت می‌شود و بیشتر چای‌ها مربوط به بهار و تابستان است.

بین این 3 نوع چای مختلف، چای بهاره عطر و طعم بهتری دارد، اما چای تابستانه و پاییزه هم دارای کیفیت مناسبی هستند و به طور کلی می‌توان گفت انتخاب از بین این سه چین به سلیقه و ترجیح شخصی فرد برمی‌گردد.

چای بهاره، تابستانه و پاییزه
طعم چای بهاره، تابستانه و پاییزه، هر سه فوق‌العاده است.

چرا چای ایرانی بخریم یا بخوریم؟

اگر بین خرید چای ایرانی و چای خارجی تردید دارید و برای خرید نوع ایرانی آن دنبال دلیل می‌گردید، ادامه مطلب را از دست ندهید:

1. چای ایرانی افزودنی ندارد

در چای ایرانی خبری از افزودنی نیست و هیچ ماده شیمیایی در فرآیند تخمیر به آن اضافه نمی‌شود. پس موقع خوردن این چای خیالتان راحت باشد که یک نوشیدنی بدون افزودنی و طبیعی می‌نوشید.

2. چای ایرانی رنگی طبیعی دارد

اگر فکر می‌کنید چای ایرانی کم‌رنگ و دیردم است، باید بگوییم یکی از شاخصه‌های تعیین کیفیت چای، همین رنگش است؛ یعنی رنگِ طبیعی خودِ برگِ چای! پس کم‌رنگ بودن از معایب چای نیست و درواقع بهترین چای ایرانی و بهترین چای‌های دنیا کمرنگ‌اند. چای خارجی که خیلی سریع رنگ باز می‌کند، پر از مواد افزودنی و رنگ دهنده است که خیلی سریع هم تیره و بدرنگ می‌شود.

رنگ چای ایرانی
رنگ چای ایرانی بسیار دلنشین است.

3. از طریق خرید چای ایرانی می‌توانید از کشاورزان ایرانی حمایت کنید

با خرید چای ایرانی درواقع پول به جیب هموطن می‌رود و او هم در همین کشور پولش را خرج می‌کند. پس این کار یک تیر و دو نشان است؛ هم چای باکیفیت نوشیده‌اید و هم از کشاورزهای هموطن حمایت کرده‌اید.

ویژگی‌های بهترین چای ایرانی

بهترین چای ایرانی دارای ویژگی‌های متعددی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

  • بهترین چای ایرانی آن است که از ذرات درشت تشکیل شده باشد. ابعاد چای هر چه ریزتر باشد، رنگ چای تیره‌تر می‌شود و مزه تلخ‌تری هم دارد. اگرچه برخی از افراد چای تلخ و تیره را ترجیح می‌دهند، اما این نوع چای بین همگان محبوب نیست.
  • بهترین چای طبیعی رنگی مایل به قرمز یا کمی تیره‌تر از قرمز دارد. اگر چای دارای مواد افزودنی باشد، دیگر نمی‌توانید این رنگ را ببینید. علاوه بر این، چای طبیعی به مدت زمان بیشتری برای دم کشیدن نیاز دارد و بوی آن هم مطبوع است.
  • بهترین چای ایرانی آن است که پرزدار باشد. چای‌های پرزدار تنها در برخی از نقاط یافت می‌شوند. این نوع چای عطر بهتری دارد و لذت بیشتری را به همراه نوشیدن چای به شما می‌دهد.
بهترین چای ایرانی
بهترین چای ایرانی رنگی مایل به قرمز و ظاهری پرز دار دارد.
  • برای تشخیص اصل بودن چای باید آن را دم کنید و به قضاوت از روی ظاهر نپردازید. بعد از دم کردن چای اگر بوی خوبی داشت و رنگش هم خوب بود، یعنی بهترین چای ایرانی را انتخاب کرده‌اید.
  • برای دم کردن چای ایرانی به 20 دقیقه زمان نیاز است. در غیر این صورت تقریبا می‌توان گفت چای خریداری شده مرغوب نیست. اگر بعد از دم کردن چای متوجه شدید که موادی در ته لیوان ته‌نشین می‌شوند، چای اصل و طبیعی نیست.

بهترین چای ایرانی برای کجاست؟ چه شهری؟

منطقه‌ای که چای در آن رشد می‌کند، روی کیفیت چای تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل است که چای ایرانی در برخی نقاط خوش عطر و طعم تر بوده و در نقاط دیگر کیفیت پایینی دارد.

در ایران، آزمایش‌هایی که روی محصول چای پنج شهر شمالی انجام شده نشان می‌دهد که هرچه پرز بیشتری روی برگ‌های سبز چای وجود داشته باشد، (چون داخل پرزها اسانس جمع می‌شود)، عطر چای بیشتر و بهتر خواهد بود. نتایج این بررسی‌ها و آزمایش‌ها، بهترین چای ایرانی را چای لاهیجان معرفی کرده‌اند.

چای بهاره ایرانی که در مناطق کوهستانی لاهیجان کشت می‌شود، تنها چای جهان است که بدون هیچ نوع سم و مواد شیمیایی تولید می‌شود. دلیلش هم به شرایط اقلیمی حاکم بر مناطق شمالی چای خیز کشور یعنی شهر لاهیجان برمی‌گردد. در کشورهای دیگری همچون کنیا و سریلانکا به دلیل آب و هوای گرمی که دارند، بستر مناسبی برای رشد آفات فراهم است. در حالی که در لاهیجان اقلیم سرد و مرطوب، باعث از بین رفتن آفات زمین‌های کشاورزی می‌شود.

مارک چای خوب

یکی از انواع برندهای چای ایرانی مرغوب و با کیفیت، چای کشاورز است. این محصول، از چای لاهیجان و حاصل چین اول تهیه می‌شود که از لحاظ عطر و طعم، کیفیت بهتری نسبت به انواع چای دارد. در تولید این محصول از هیچگونه رنگ و اسانس، مواد افزودنی شیمیایی استفاده نشده است.

چای کشاورز
چای کشاورز، از چای لاهیجان و حاصل چین اول تهیه می‌شود.

آنچه از مقاله بهترین چای ایرانی آموختیم :

با توجه به توضیحاتی که در مورد بهترین چای ایرانی در اختیار شما قرار دادیم، درنهایت این شما هستید که باید با توجه به سلیقه و علاقه خود، یکی از انواع چای سیاه را برای مصارف روزانه خود انتخاب کنید. خوشبختانه با گسترش روزافزون خریدهای اینترنتی، برای انتخاب و خرید بهترین چای خارجی، ایرانی و حتی چای عطری نیازی نیست به فروشگاه‌های مختلف سر بزنید، تنها کافیست در اینترنت خصوصیات چای مورد نظرتان را به دقت بخوانید و درنهایت آن را سفارش دهید.

سوالات متداول

1. تفاوت چای سرگل و ممتاز چیست؟

بهترین چای ایرانی از سرگل آن تهیه می‌شود. چایی که بیشتر آن از غنچه‌های بوته چای به دست آمده باشد، سرگل نام دارد و اگر چای کمی شکسته باشد و در آن برگ‌های درشت‌تر با برگ‌های پیچیده و ریز همراه باشند، چای ممتاز است.

2. تفاوت چای باروتی و چای شکسته چیست؟

هنگام تولید چای از برگ چای سبز، برخی از برگ‌ها خرد و تکه تکه می‌شوند. هم چای باروتی و هم چای شکسته هر دو از برگ‌های خرد شده تشکیل شده‌اند. هر دو نسبت به چای سرگل و ممتاز سبک‌تر هستند و قیمتشان نیز ارزان‌تر است. مهم‌ترین تفاوتی که این دو نوع چای با هم دارند این است که چای باروتی دارای برگ‌های ریزتری است و زودتر دم می‌کشد و رنگ پس می‌دهد. علاوه بر این، به دلیل داشتن کیفیت پایین‌تر نسبت به چای شکسته، قیمت ارزان‌تری هم دارد.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *