خواص

فواید روغن کنجد برای پوست + طریقه مصرف روغن کنجد برای پوست

آیا تا به حال در مورد خواص روغن کنجد برای پوست شنیده‌اید؟ روغن کنجد از دانه‌های گیاه کنجد گلدار که به نام Sesamum indicum نیز شناخته می‌شود، به دست می‌آید. روغن کنجد به دلیل طعم دلچسب و آجیلی و مقادیر بالای چربی‌های تک اشباع و چند غیراشباع، به یکی از محبوب‌ترین روغن‌ها برای پخت و پز تبدیل شده است.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

اما آیا روغن کنجد مزایایی فراتر از این دارد؟ آیا این روغن، برای پوست نیز مفید است؟ در این مقاله به خواص روغن کنجد برای پوست و طریقه مصرف آن پرداخته‌ایم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خواص روغن کنجد برای پوست

روغن کنجد غیر از فواید بی‌شماری که دارد، وجود ترکیبات مغذی درآن باعث شده که استفاده از آن به صورت موضعی بر روی پوست نیز دارای فواید متعددی باشد. از جمله خواص روغن کنجد برای پوست به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

خواص آنتی اکسیدانی

روغن کنجد به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدانی در خود، توانایی مقابله با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد یا مولکول‌های ناپایدار که می‌توانند به ساختار سلولی پوست شما آسیب برسانند را دارد.

خواص آنتی اکسیدان روغن کنجد برای پوست، موجب حفاظت از پوست می‌شود.

خواص آنتی اکسیدان روغن کنجد برای پوست، موجب حفاظت از پوست می‌شود.

خواص ضد میکروبی

روغن کنجد برای از بین بردن عوامل میکروبی روی پوست بسیار مفید می‌باشد. خاصیت ضد میکروبی روغن کنجد بدان معنی است که می‌تواند میکروارگانیسم‌های مضر را از بین برده یا رشد آن‌ها را متوقف کند.

مرطوب‌کننده عالی برای پوست

ترکیب قدرتمند اسید لینولئیک و اسیدهای چرب موجود در روغن کنجد، آن را به یکی از بهترین مرطوب کننده‌های طبیعی برای پوست‌های خشک تبدیل کرده است. این ترکیبات، یک لایه محافظ نازک روی پوست تشکیل می‌دهند تا رطوبت را به دام بیندازند.

خواص ضد التهابی

از خواص روغن کنجد برای پوست، به فواید ضد التهابی آن می‌توان اشاره کرد. این روغن، می‌تواند التهاب و تورم را کاهش دهد. روغن کنجد، حاوی چندین ترکیب فنلی است که به آن خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی می‌دهد. این ترکیبات عبارتند از:

 • توکوفرول
 • پینورزینول
 • سزامولین
 • سزامینول
 • سیسمول
از خواص روغن کنجد برای پوست، به فواید ضد التهابی آن می‌توان اشاره کرد.

از خواص روغن کنجد برای پوست، به فواید ضد التهابی آن می‌توان اشاره کرد.

عدم مسدودکنندگی منافذ پوست

روغن کنجد در مقیاس کومدوژنیک نیز دارای رتبه متوسط به پایینی است. این تحقیقات، روغن‌ها و کره‌های مختلف را بر اساس خاصیت مسدود کنندگی منافذ آن‌ها رتبه بندی می‌کند و از صفر تا پنج متغیر است.

رتبه صفر به این معنی است که یک روغن منافذ شما را مسدود نمی‌کند، در حالی که رتبه پنج به این معنی است که این روغن باعث مسدود شدن منافذ پوست می‌شود.

بر اساس تحقیقات، روغن کنجد تصفیه‌ شده دارای رتبه کومدوژنیک یک و روغن کنجد تصفیه نشده دارای رتبه سه است. روغن‌های غیر کومدون زا، مانند روغن کنجد، گزینه‌های خوبی برای بسیاری از انواع پوست هستند.

جلوگیری از پیری زودرس

روغن کنجد به جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کند. روغن کنجد سرشار از آنتی اکسیدان است و اثر معکوس کننده سن بر روی پوست دارد. این موضوع به جلوگیری از پیری زودرس کمک کرده و در عین حال پوست شما را جوان نشان می‌دهد.

اسیدهای چرب و ویتامین‎ها به ترمیم سلول‌های آسیب‌ دیده پوست کمک می‌کنند و در عین حال منافذ بزرگ شده، چین و چروک و خطوط ریز روی پوست را کاهش می‌دهند. هنگامی که به طور منظم از روغن کنجد، روی پوست خود استفاده کنید، می‌توانید به وضوح از ظاهر شدن خطوط و چین و چروک جلوگیری کنید.

روغن کنجد به جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کند.

روغن کنجد به جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کند.

بهترین التیام دهنده زخم

فرض کنید پوست خود را بریده یا خراش داده‌اید. روغن کنجد اولین چیزی است که باید از آن استفاده کنید، زیرا پوست را آرام کرده و بریدگی یا زخم شما را التیام می‌بخشد.

این روغن، به افزایش گردش خون و تامین مواد مغذی پوست که می‌تواند منجر به بهبود سریع پوست آسیب دیده شود، کمک می‌کند. هر چه سریع‌تر روغن را بمالید، احتمال اینکه زخم یا جای بریدگی روی پوست باقی بماند کمتر می‌شود.

کاهش استرس اکسیداتیو

مطالعات نشان داده که استفاده موضعی از روغن کنجد، استرس اکسیداتیو را که می‌تواند منجر به آسیب سلولی یا بافتی شود، کاهش می‌دهد.

بهبود زخم‌های سوختگی

مطالعات اخیر، نشان داده که استفاده موضعی از روغن کنجد برای بهبود زخم‌های سوختگی درجه دو مفید است.

مفید برای آکنه

از آن‌جایی که روغن‌های غیر کومدوژنیک منافذ را مسدود نمی‌کنند، روغن کنجد ممکن است روی پوست‌های مستعد آکنه به خوبی عمل کند. خواص ضد التهابی روغن کنجد ممکن است به توانایی‌های آن در مبارزه با آکنه نیز بیفزاید.

روغن کنجد روی پوست‌های مستعد آکنه به خوبی عمل می‌کند.

روغن کنجد روی پوست‌های مستعد آکنه به خوبی عمل می‌کند.

کاهش درد در اندام‌ها

از خواص روغن کنجد، می‌توان به کاهش درد اندام‌ها اشاره کرد. مصرف این روغن، همراه با ماساژ، به طور قابل توجهی درد مرتبط با ترومای اندام را در بین بیماران اورژانسی کاهش می دهد.

فیلتر اشعه ماورای بنفش

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد روغن کنجد می‌تواند، به فیلتر اشعه ماوراء بنفش (UV) کمک کند. روغن کنجد همچنین، حاوی ویتامین E است که به محافظت از سلول‌های پوست در برابر آسیب‌های ناشی از عوامل محیطی مانند اشعه UV، آلودگی و سموم کمک می‌کند.

لطافت و نرمی پوست

روغن کنجد، حاوی چندین اسید چرب ضروری است. این اسیدها مرطوب‌کننده‌های مؤثری هستند که می‌توانند به لطافت، نرمی و هیدراته نگه‌داشتن پوست شما کمک کنند.

این اسید‌های چرب شامل موارد زیر می‌شود:

 • اسید اولئیک
 • اسید پالمیتیک
 • اسید استریک
 • اسید لینولئیک
روغن کنجد، حاوی چندین اسید چرب ضروری است که موجب لطافت پوست می‌شود.

روغن کنجد، حاوی چندین اسید چرب ضروری است که موجب لطافت پوست می‌شود.

آیا استفاده از روغن کنجد برای پوست بی خطر است؟

استفاده از روغن کنجد برای اکثر افراد بی‌خطر است. از آن‌جایی که هر ماده‌ای ممکن است، باعث واکنش شود، به خصوص اگر پوست حساسی دارید، بهتر است قبل از استفاده، یک تست پچ انجام دهید.

برای انجام تست پچ، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قسمت بالای بازوی داخلی خود را در نزدیکی آرنج خود بشویید و خشک کنید.
 • مقدار کمی روغن کنجد را با پنبه تمیز به محل مورد نظر بمالید.
 • به مدت 24 ساعت با یک پد گاز بپوشانید.
 • اگر احساس سوزن سوزن شدن یا خارش کردید، پد گاز را بردارید، محل را بشویید و استفاده از روغن را قطع کنید.
 • اگر احساس نکردید، پد گاز را برای 24 ساعت کامل بگذارید و سپس آن را بردارید.
 • اگر پوست شما، شفاف به نظر رسید، پس به این روغن، حساسیت ندارید و می‌توانید، از خواص روغن کنجد برای پوست خود بهره ببرید.

البته باید دقت کنید هنگام تست از طبیعی بودن روغن کنجد اطمینان خاطر داشته باشید. به علت وجود محصولات تقلبی در بازار ممکن است سلامتی خود را از دست بدهید. پیشنهاد ما خرید روغن کنجد اصل از صنایع غذایی کشاورز است.

طریقه مصرف روغن کنجد برای پوست

سعی کنید روغن کنجدی را پیدا کنید که عاری از مواد شیمیایی باشد. برچسب محصول را بخوانید تا بفهمید روغن خالص است یا چیز دیگری به آن اضافه شده است. می‌توانید روغن کنجد را به طور آزاد روی پوست خود برای ماساژ و برای فواید مرطوب کنندگی یا خواص دیگر استفاده کنید. به طریق زیر می‌توانید روغن کنجد را روی پوست خود استفاده کنید:

برای آکنه

اگر از روغن کنجد برای آکنه یا جای آکنه استفاده می‌کنید، آن را با پنبه روی ناحیه آسیب دیده مالیده و بگذارید یک شب بماند. برای نتیجه بهتر، ابتدا پوست خود را لایه برداری کنید تا سلول‌های مرده و باقی مانده‌های پوست را از بین ببرید. این کار، کمک می‌کند روغن، راحت‌تر جذب پوست شما شود.

برای ماساژ صورت و بدن

برای نتیجه بهتر، مقداری از روغن را در دستان خود گرم کنید. آن را به مدت چند دقیقه به آرامی روی تمام صورت و بدن ماساژ دهید. اجازه دهید حدود 30 دقیقه روی آن بماند و سپس آن را با یک صابون ملایم یا پاک کننده بدن بشویید.

یک طریقه مصرف روغن کنجد برای پوست، ماساژ آن روی صورت و بدن است.

یک طریقه مصرف روغن کنجد برای پوست، ماساژ آن روی صورت و بدن است.

برای مو

می‌توانید به سادگی روغن کنجد را روی پوست سر و موها از ریشه تا نوک، ماساژ دهید. اجازه دهید حدود 20 دقیقه روی موها بماند و سپس آن را با یک پاک کننده ملایم مو و آب گرم بشویید.

آنچه در مقاله خواص روغن کنجد برای پوست آموختیم:

روغن کنجد با خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتریایی خود می‌تواند از راه های مختلفی به پوست شما کمک کند. روغن کنجد به ویژه برای پوست مستعد آکنه و اسکار آکنه بسیار مفید است. از خواص روغن کنجد برای پوست، غیر از خواص ضد التهابی آن، به خاصیت مرطوب کنندگی، مفید برای آکنه، پیشگیری از اشعه ماورای بنفش و خواص  ضد درد این روغن می‌توان اشاره کرد. طریقه مصرف روغن کنجد برای پوست، نیز بستگی به نوع کاربرد آن متفاوت می‌باشد.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *