خواص

روغن کنجد جای سوختگی را درمان می‌کند؟ + خواص روغن کنجد برای سوختگی

آیا روغن کنجد جای سوختگی را درمان می‌کند؟

در مورد اینکه روغن کنجد جای سوختگی را درمان می‌کند، مطالب متعددی وجود دارد. یکی از خواص فراوان این روغن علاوه بر خواص تغذیه‌ای آن، خواص روغن کنجد برای درمان سوختگی است. در این مقاله در مورد فواید روغن کنجد برای سوختگی بیشتر می‌آموزیم.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

روغن کنجد برای سوختگی

روغن کنجد از سالیان دور به عنوان یک روغن موضعی و خوراکی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در طب سنتی از روغن کنجد به علت خواص ضد التهابی آن استفاده‌های فراوانی می‌شده است. این روغن به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌های طبیعی و مفید و وجود لیگنان در آن ماندگاری زیادی را در بین روغن های دیگر داشته و در مقابل اکسیداسیون مقاومت بالایی دارد.

روغن کنجد به دلیل پروتئین‌های فراوان به همراه اسیدهای چرب در درمان خشکی پوست نیز بسیار موثر است. این روغن همچنین دارای آنزیم خاصی است که کلاژن و الاستین را به یکدیگر متصل کرده و حالت ارتجاعی رگ های خونی را افزایش می‌دهد. همچنین جای سوختگی را با نقشی که در حفظ گلبول‌های قرمز و ترمیم بافت‌های آن دارد بهبود می‌بخشد.

یکی از خواص روغن کنجد برای سوختگی به دلیل وجود اسیدهای چرب موجود در آن است.

یکی از خواص روغن کنجد برای سوختگی به دلیل وجود اسیدهای چرب موجود در آن است.

این روغن در ترمیم بهبود و تجدید بافت‌ها نقش اساسی داشته و به همین دلیل در درمان زخم‌ها و التهابات سوختگی از آن به صورت موضعی استفاده می‌شود. روغن کنجد همچنین به دلیل دارا بودن مس در بافت خود روی سیستم‌های آنزیمی التهابی موثر بوده و باعث کاهش درد و رفع التهاب ناشی از سوختگی نیز می‌شود.

این روغن دارای آنتی اکسیدان‌های فراوان بوده و می‌تواند پوست را از شر اشعه‌های مضر خورشید که باعث سوختگی و التهاب پوستی می‌شوند محافظت کند. تاثیر روغن کنجد در این زمینه حتی از روغن زیتون و روغن نارگیل نیز بیشتر است. روغن کنجد نشانگرهای التهابی مانند تولید اسید نیتریک را کاهش داده و به همین دلیل در رفع التهابات پوستی ناشی از سوختگی موثر است.

طریقه استفاده از روغن کنجد برای سوختگی

روغن کنجد برای درمان انواع سوختگی مفید و موثر می باشد. این روغن، پوست را در برابر آسیب‌های ناشی از سوختگی مثل از بین رفتن سلول ها، درد و التهاب محافظت کرده و باعث ترمیم و تجدید سلول‌های بافت آسیب دیده پوست می‌شود.

طریقه استفاده از روغن کنجد برای سوختگی می‌تواند به صورت روزانه باشد. شما می توانید به صورت روزانه صورت خود را با این روغن پرخاصیت آغشته کرده و به آرامی ماساژ دهید.

هنگام شب نیز قبل از خواب مقداری از روغن را روی پوست خود قرار داده و با کمی ماساژ بگذارید استراحت کند. این کار باعث کاهش و برطرف شدن اثرات ناشی از سوختگی می‌شود.

برای رفع سوختگی می‌توان روغن کنجد را با شیر پرچرب و یا پودر جو مخلوط کرده و به صورت موضعی بر روی پوست سوخته و آسیب دیده قرار داد. همچنین توصیه می‌شود از ترکیب روغن کنجد با روغن نارگیل نیز برای از بین بردن اثرات سوختگی و جای زخم استفاده کنید.

روغن کنجد برای درمان انواع سوختگی مفید و موثر می باشد.

روغن کنجد برای درمان انواع سوختگی مفید و موثر می باشد.

طریقه استفاده از روغن کنجد برای سوختگی پای نوزاد

برای سوختگی پای نوزادان نیز از روغن کنجد می‌توان استفاده کرد. ناحیه سوخته پوست نوزاد را با کمی روغن کنجد آغشته کرده به آرامی ماساژ دهید تا روغن به خورد پوست برود. این کار باعث کاهش و برطرف شدن درد و التهاب ناشی از سوختگی پوست نوزاد شده و پوست آسیب دیده را ترمیم کرده و بهبود می‌بخشد.

چرا روغن کنجد برای سوختگی مناسب است؟

پوست از طرق مختلفی ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و بعضی از سلول‌های خود را از دست بدهد. این آسیب‌ها می‌تواند انواع زخم و خراش یا زخم‌های بر اثر سوختگی و حوادث دیگر باشد.

سلول های آسیب دیده پوست می‌توانند با فعالیت فیبروبلاست‌ها ترمیم شوند، ولی راهکارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانیم روند بهبود سلول‌های آسیب دیده از نظر سوختگی را تسریع کنیم. از جمله این راهکارها استفاده از روغن کنجد به صورت موضعی بر روی ناحیه آسیب دیده و سوخته می باشد. دلایلی که باعث می‌شود روغن کنجد برای سوختگی مناسب باشد شامل موارد زیر می‌شود:

وجود ویتامین C در روغن کنجد

مواد غذایی که دارای ویتامین C هستند باعث ترمیم سلول‌های پوستی سوخته و آسیب دیده می‌شوند. روغن کنجد نیز با داشتن مقدار مناسبی از این ویتامین در تسریع روند کلاژن سازی پوست و ترمیم این بافت ها بسیار موثر است. البته باید مراقب باشید که از روغن کنجد اصل و خالص برای درمان استفاده کنید.

روغن کنجد برای سوختگی مناسب است، زیرا حاوی ویتامین C می‌باشد.

روغن کنجد برای سوختگی مناسب است، زیرا حاوی ویتامین C می‌باشد.

وجود ویتامین E در روغن کنجد

کنجد یک دانه گیاهی پرخاصیت است که به دلیل طبع گرمی که دارد برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای مفید و موضعی، خاصیت روغن کنجد برای سوختگی است. روغن کنجد سرشار از ویتامین E می‌باشد.

این ویتامین از گلبول‌های قرمز خون محافظت کرده و باعث ترمیم و تجدید سلول‌ها در بافت پوست سوخته و آسیب دیده می‌شوند. حتی روغن کنجد خالص می‌تواند جایگزین کرم‌های شیمیایی برای برطرف شدن التهابات ناشی از سوختگی باشد.

 خاصیت کلاژن سازی

روغن کنجد حاوی روی می‌باشد. این ماده مغذی نقش اساسی در کلاژن‌سازی دارد و پوست را در برابر عوامل آسیب مانند سوختگی تقویت و محافظت می‌کند. استفاده موضعی از روغن کنجد اوزون دار، همچنین با سطوح بالای کلاژن در بافت زخم شده مرتبط می باشد.

کلاژن که یک پروتئین ساختاری است، برای بهبود زخم ها بسیار موثر می‌باشد. روغن کنجد همچنین باعث برطرف شدن و درمان التهاب و سوختگی ناشی از اشعه‌های مخرب خورشید می‌شود. استفاده از روغن کنجد در فصل تابستان به صورت موضعی بر روی پوست می‌تواند پوست را در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند.

خواص آنتی اکسیدانی برای رفع التهابات و سوختگی

روغن کنجد با استفاده از خواص آنتی اکسیدانی خود می‌تواند پوست را در برابر اشعه‌های ماورای بنفش خورشید که می‌توانند به پوست آسیب برسانند، محافظت کند. این روغن توانایی مقاومت در برابر ۳۰ درصد از اشعه های ماورای بنفش خورشید را دارد. حتی می‌توان از آن به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی که دارای SPF  است، استفاده کرد.

برای جلوگیری از اشعه‌های مضر خورشید از روغن کنجد به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کنید.

برای جلوگیری از اشعه‌های مضر خورشید از روغن کنجد به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کنید.

وجود امگا ۳ فراوان

روغن کنجد سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است، به همین دلیل می‌تواند به سرعت بر روی سوختگی و زخم موثر باشد. روغن کنجد دارای ترکیبات اسید اولئیک، اسید استئاریک، اسید لینولئیک و اسید پالمتیک می باشد. این ترکیبات تاثیر زیادی در مرطوب نگه داشتن پوست و ترمیم و بازسازی سلول‌های زخم شده بر اثر سوختگی دارند.

آنچه از مقاله روغن کنجد برای سوختگی آموختیم:

روغن کنجد یکی از مفیدترین روغن‌های گیاهی است که خواص فراوانی برای سلامتی دارد. از جمله این فواید به خواص روغن کنجد برای سوختگی می‌توان اشاره کرد. خواص روغن کنجد برای درمان سوختگی به دلیل وجود انواع مواد مغذی مثل ویتامین C و E و اسیدهای چرب امگا ۳ و انواع ترکیبات مفید و مغذی می‌باشد. همچنین روغن کنجد جای سوختگی را با کمک خاصیت کلاژن سازی خود ترمیم و درمان می کند. از خواص فراوان روغن کنجد برای درمان سوختگی و بهبود زخم‌های پوستی غافل نشوید.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *