خواص

ارده برای یبوست؛ راه درمان یبوست با ارده کنجد!

درمان یبوست با ارده امکان پذیر است.

هیچ کسی دوست ندارد به درد طاقت‌فرسا یبوست دچار شود. دردی که انگار در همه جای بدن می‌پیچد و طاقت آدم را طاق می‌کند. به‌همین دلیل، اکثر افراد به دنبال روش‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به یبوست و دردسرهای آن هستند. خوشبختانه غذاهایی نیز وجود دارند که با مصرف آن‌ها، می‌توان از ابتلا به یبوست پیشگیری کرد و از درد بی‌همتای آن دور ماند. یکی از این غذاها، ارده است! در این مقاله می‌خواهیم درباره فواید ارده برای یبوست صحبت کنیم تا دقیق‌تر بدانیم چطور ارده به پیشگیری یا درمان یبوست کمک می‌کند.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

 

چه نوع غذاهایی برای یبوست مفید است؟

برای جواب دادن به این سوال، ابتدا باید درباره علت ایجاد یبوست صحبت کنیم. چرا به این بیماری دچار می‌شویم؟ چون غذاهای پرفیبر نمی‌خوریم و به اندازه کافی آب نمی‌نوشیم. به زبان ساده بخواهیم بگوییم، زمانی که روده بزرگ شما آب کافی ندارد و خشک است، مدفوع در معده آرام حرکت می‌کند. همین امر، سبب تجمع مدفوع در روده و دفع نشدن آن‌ها می‌شود.

پس، برای اینکه به یبوست دچار نشوید، باید غذاهایی بخورید که فیبر زیادی دارند و آب کافی به بدن برسانید. میوه‌ها، سبزیجات و انواع دانه‌ها، با داشتن مقدار زیادی فیبر، اجازه نمی‌دهند که روده بزرگ کم‌آب و مدفوع در آن جمع شود. در کنار مصرف میوه و غذاهای پر از فیبر، ورزش کردن نیز برای پیشگیری و درمان یبوست، بسیار موثر است.

ایا ارده برای درمان یبوست خوب است ؟

حالا می‌توانیم برویم سراغ درمان یبوست با ارده. خواص ارده برای یبوست چیست؟ ارده از دانه‌های کنجد تهیه می‌شود و این دانه‌ها، سرشار از فیبر هستند. همانطور که در بخش قبل گفتیم، خوردن غذاهای پر از فیبر، به منظم کردن حرکات روده و راحت‌تر کردن عمل هضم، کمک زیادی می‌کند.

ارده کنجد با حالت روغنی و روان خود، یکی از بهترین درمان‌های یبوست است. زمانی که ارده کنجد را مصرف می‌کنید، محیط دستگاه گوارش مرطوب می‌شود. همین امر، دفع مدفوع خشک را بسیار آسان‌تر می‌کنند. از ارده و دانه‌های کنجد، برای درست کردن سس سالاد استفاده کنید تا فیبر بیشتری را به بدنتان برسانید.

ارده برای یبوست مفید است زیرا فیبر فراوانی دارد.

نظر متخصصان برای درمان یبوست با ارده

از نظر متخصصان، ابتلا به یبوست می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بالاتر رفتن سن، ورزش نکردن، نخوردن آب کافی یا نرساندن فیبر کافی به بدن، نداشتن رژیم غذایی مناسب، استرس یا افسردگی، همگی می‌توانند از دلایل ابتلا به یبوست باشند. برای این که بتوانید یبوست را درمان کنید، ابتدا باید دلیل اتفاق افتادن آن را بشناسید. اما در کنار شناخت دلیل، تغییر برنامه غذایی و سالم‌خوری، همیشه راه مناسبی برای درمان یا پیشگیری یبوست بوده است. ارده نیز، یکی از غذاهای سالم برای پیشگیری از ابتلا به یبوست است.

از نظر متخصصان، ارده برای یبوست مفید است چرا که دانه‌های کنجد دارای محتوای فیبر بالاتری‌اند که برای هضم خوب و مفیدند. دانه‌های کنجد از روده بزرگ محافظت می‌کنند و خطر اختلالات گوارشی را کاهش می‌دهند.

مضرات ارده برای یبوست

در بخش‌های قبلی به خواص ارده برای یبوست اشاره کردیم. در این بخش می‌خواهیم به یک نکته مهم اشاره کنیم. بهتر است در مصرف مواد پرفیبر، زیاده‌روی نکنید. چرا که ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. یعنی به جای درمان یبوست، به اسهال دچار شوید. ابتلا به اسهال دلایل مختلفی دارد، اما قطعا مصرف بیش از اندازه غذاهای فیبری، می‌تواند شرایط را برای روده بدتر کند. ارده نیز، از همین قانون پیروی می‌کند. بنابراین، برای استفاده بهینه از ارده و بهره بردن از فواید آن، بهتر است از یک متخصص تغذیه بخواهید مقدار مناسب آن را برای شما مشخص کند تا بتوانید از خواص ارده، بهترین استفاده را بکنید.

با خواندن این مقاله متوجه شده‌اید که چرا ارده برای یبوست مفید است. حالا که خواص ارده برای یبوست را می‌شناسید، بهتر است آن را وارد برنامه غذایی خود داشته باشید و برای خرید ارده کنجد اقدام کنید البته به یاد داشته باشید که نباید در مصرف هیچ نوع ماده غذایی، افراط کنید. ارده را می‌توانید به عنوان صبحانه یا شام، با شیره‌های مختلف نوش جان کنید و از طعم آن، نهایت لذت را ببرید.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *