ارزش غذایی

فرق ارده با حلوا ارده | سه تفاوت ارده با حلوا ارده که باید بدانید!

تفاوت ارده و حلوا ارده چیست که هر کدام طعمی شبیه اما متفاوت دارند؟

با اینکه بسیاری از مردم دنیا ارده و فرآورده‌های آن را دوست دارند، اما فرق ارده با حلوا ارده را نمی‌دانند. در این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت‌های ارده و حلوا ارده و حلوا شکری برای شما توضیحاتی ارائه دهیم، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

ارده و حلوا ارده دو محصول متفاوت

در بیشتر نقاط دنیا ارده و حلوا ارده را به عنوان یک وعده و میان وعده خوشمزه و مقوی مورد استفاده قرار می‌دهند. در ایران معمولا این محصولات را در وعده صبح یا میان وعده عصر یا حتی شام استفاده می‌کنند.

ارده و حلوا ارده از پر طرفدارترین محصولات به دست آمده از کنجد به شمار می‌روند که علاوه بر طعم و مزه بی‌نظیر خود دارای خواص زیادی نیز می‌باشند.

اما حتما به این نکته فکر کرده‌اید که تفاوت ارده با حلوا ارده چیست؟

بسیاری از افراد به اشتباه، ارده و حلوا ارده را یک محصول می‌دانند در صورتی که این دو محصول تفاوت‌های قابل توجهی با هم دارند. تولید ارده طی یک فرایند کاملا طبیعی انجام می‌شود.

یک فرق بین ارده با حلوا ارده را در تفاوت طعم این دو محصول می‌توان خلاصه کرد.

یک فرق بین ارده با حلوا ارده را در تفاوت طعم این دو محصول می‌توان خلاصه کرد.

فرق ارده با حلوا ارده

ارده با حلوا ارده در موارد مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند. فرق ارده با حلوا ارده این است که برای تولید ارده فقط از دانه‌های کنجد استفاده می‌شود ولی در تهیه حلوا ارده بعد از این‌ که کنجد‌های له شده به شکل خمیری در‌آمدند به آن شیرین‌ کننده‌های طبیعی افزوده می‌شود.

از دیگر موارد تفاوت ارده و حلوا ارده به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

روش تهیه

ارده و حلوا ارده  و نوع افزودنی‌های آن‌ها متفاوت است. ارده از کنجد کوبیده شده تهیه می‌شود که فاقد هرگونه مواد افزودنی شیمیایی و غیر شیمیایی است.

روند تولید ارده به این شکل است که دانه‌های کنجد را چندین ساعت در آب قرار می‌دهند تا خیس بخورد. بعد از این که پوست قهوه‌ای روی آن جدا شد به سطح آب می‌آید.

سپس پوسته‌های قهوه‌ای را دور ریخته و دانه‌های کنجد باقیمانده بدون پوست را له می‌کنند. به خمیری که از این فرایند به دست می‌آید ارده می‌گویند.

بعضی از افراد این محصول مقوی را حتی بدون هیچ نوع شیرین کننده‌ای و به صورت کاملا خالص، میل می‌کنند.

بعضی از افراد هم این محصول را همراه با شیره زعفرانی یا هلی یا همراه با عسل، شیره خرما، انگور و…  مصرف می‌کنند.

و اما حلوا ارده که ابداع آن به شیخ بهایی نسبت داده می‌شود از کنجد، هل، تخم مرغ، عصاره کشمش و چوبک تشکیل شده که برای بدن بسیار مفید و مقوی می‌باشد.

چوبک که در تهیه حلوا ارده استفاده می‌شود، در واقع شیره نوعی گیاه است که باعث شیرین شدن و سفت شدن حلوا ارده می‌شود. حلوا ارده اغلب با خلال پسته یا پودر نارگیل یا دانه‌های کنجد تزئین می‌شود.

یک فرق ارده با حلوا ارده در روش تهیه‌ی آنهاست.

یک فرق ارده با حلوا ارده در روش تهیه‌ی آنهاست.

رنگ و طعم

یکی دیگر از موارد فرق ارده با حلوا ارده این است که ارده مایعی با رنگ کرم و روان و با طعمی گس مانند که کمی به تلخی تمایل دارد می‌باشد. اما معمولا حلوا ارده شیرین‌تر است و با افزودنی‌های شیرین کننده تولید می‌شود.

در هنگام خرید ارده یادتان باشد که به طعم و رنگ آن به خوبی دقت کنید و ارده‌ای بخرید که طعم تلخی مطبوعی داشته باشد.

غلظت

ارده معمولا حالتی نیمه روان دارد و سفت سفت نیست.اما حلوا ارده مانند ارده حالت روان ندارد بلکه به دلیل مخلوط شدن شکر و کنجد کمی حالت سفت شده دارد و مثل ارده جاری نمی‌شود.

فرق حلوا ارده با حلوا شکری

طعم دلچسب حلوا ارده و حلوا شکری باعث شده که به تنهایی برای مصرف وعده صبحانه یا میان وعده گزینه‌ای دلچسب و جذاب باشند.

حلوا ارده و حلوا شکری هر دو محصولی بسیار مقوی و سالم هستند. این دو محصول را می‌توانید همراه با نان، چای و قهوه میل کنید.

حلوا ارده و حلوا شکری هر دو دارای طعم شیرینی می‌باشند. این دو محصول تقریبا طی فرایند مشابهی تهیه می‌شوند. اما  تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند:

  • فرق بین حلوا ارده و حلوا شکری در نوع شیرین کننده‌ای است که با محصول اولیه مخلوط می‌شود.
  • ریشه حلوا ارده سنتی است ولی حلوا شکری یک محصول فراورده صنعتی محسوب می‌شود.
  • حلوا شکری که از دانه‌های کنجد پوست کنده و آسیاب شده به اضافه شکر و روغن نباتی و همچنین شربت گلوکوز تهیه می‌شود قند بیشتری نسبت به حلوا ارده دارد.
  • تفاوت دیگر میان حلوا ارده با حلوا شکری این است که به مواد اولیه حلوا شکری مقداری افزودنی‌های مجاز خوراکی اضافه می‌شود. این کار از پس زدن روغن جلوگیری می‌کند. دلیل این که حلوا شکری دارای بافتی رشته‌ای، شکننده و خشک می‌باشد همین موضوع است. اما حلوا ارده بر خلاف حلوا شکری بافتی چرب و خمیری دارد.
  • بیشتر تولیدکنندگان به دلیل صرفه بیشتر اقتصادی به حلوا ارده‌های خود شکر اضافه می‌کنند و امکان این که از شیره خرما و یا انگور در تولید حلوا ارده استفاده شود بسیار کم است.
  • در واقع در روند تولید حلوا شکری، شکر جایگزین عصاره‌های شیرین کننده طبیعی مثل خرما و کشمش و …. می‌شود.

برای خرید حلوا ارده و ارده‌ی باکیفیت توصیه می‌کنیم از برندهای معتبر همچون صنایع غذایی کشاورز اقدام کنید.

ی فرق بین حلوا ارده و حلوا شکری در نوع شیرین کننده‌ای است که با محصول اولیه مخلوط می‌شود.

یک فرق بین حلوا ارده و حلوا شکری در نوع شیرین کننده‌ای است که با محصول اولیه مخلوط می‌شود.

آنچه از مقاله فرق ارده با حلوا ارده آموختیم:

در پاسخ به این سوال که تفاوت ارده با حلوا ارده چیست؟ باید گفت: در واقع فرق بین ارده با حلوا ارده در روش تهیه آن‌ها، نوع مواد اولیه، طعم و رنگ و حالت مایع یا جامد بودن آن‌هاست. در مورد فرق بین ارده با حلوا ارده این نکته را نیز نباید فراموش کرد که نوع مواد افزودنی که برای تهیه آن‌ها به کار می‌رود نیز با هم متفاوت است.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *