روش نگهداری

روش نگهداری صحیح ارده کنجد – چطور ارده را نگهداری کنیم؟

روش نگهداری صحیح ارده چیست؟ پاسخ این سوال را در این مقاله می‌خوانید.

اگر شما هم جزء طرفداران کنجد و محصولات خوشمزه‌ی آن همچون ارده هستید، به احتمال زیاد این سوال برایتان پیش آمده که روش نگهداری صحیح ارده کنجدی چیست و در کجا باید ارده را نگهداری کنیم تا برای مدت طولانی‌تری سالم بماند.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

به طور کلی تمامی محصولات غذایی از جمله ارده دارای تاریخ انقضای مشخصی هستند و شما نمی‌توانید به هر مدت و در هر شرایطی آنها را نگهداری کنید. نگهداری این محصولات در شرایط نامناسب زمینه را برای رشد باکتری‌ها و فاسد شدن آن مهیا می‌کند. پس به خاطر داشته باشید که طبق اصول نگهداری مواد غذایی و در شرایط مساعد ارده را نگهداری کنید.

روش نگهداری صحیح ارده کنجدی چیست؟

حتما از خودتان می‌پرسید مگر ارده هم خراب می‌شود؟ در پاسخ باید گفت: بله! اگر ارده را در شرایط مناسب نگهداری نکنید، ارده فاسد می‌شود و دیگر قابل خوردن نیست.

نگهداری ارده به صورت صحیح به چند شرط بستگی دارد که باید به آنها توجه کنید. این موارد عبارتند از:

دمای مناسب

بله درست شنیدید! دمای مناسب یکی از فاکتورهای مهم برای جلوگیری از فاسد شدن ارده است، اما شاید برایتان این سوال پیش بیاید که در چه دمایی ارده را نگهداری کنیم؟ بهترین دما برای نگهداری ارده دمای یخچال یا مکانی خنک در خارج از یخچال است.

البته نگهداری ارده در یخچال موجب سفت شدن آن می‌شود. بنابراین بهتر است آن را تنها در مکانی خنک قرار دهید.

نور

نور خورشید را می‌توان عامل اصلی خرابی ارده دانست، بنابراین اگر می‌خواهید برای مدت طولانی‌تری از ارده‌ی خود استفاده کنید، به هیچ وجه آن را در معرض نور و گرمای خورشید قرار ندهید.

ارده به دلیل وجود اسیدهای چرب محلول باید در جای خنک و به دور از نور خورشید نگهداری شود، زیرا قرار دادن آن در این شرایط منجر به اکسیده شدن و از بین رفتن خاصیت ارده می‌شود.

اگر می‌خواهید برای مدت طولانی‌تری از ارده‌ی خود استفاده کنید، به هیچ وجه آن را در معرض نور و گرمای خورشید قرار ندهید.

اگر می‌خواهید برای مدت طولانی‌تری از ارده‌ی خود استفاده کنید، به هیچ وجه آن را در معرض نور و گرمای خورشید قرار ندهید.

رطوبت

رطوبت نیز از دیگر فاکتورهای نگهداری ارده است. اگر می‌خواهید ارده را برای مدت طولانی نگهداری کنید، توصیه می‌کنیم آن را در شرایطی به دور از رطوبت، یعنی در مکان خشک نگهداری کنید.

رطوبت موجب می‌شود تا طعم ارده تغییر کند و کیفیت خود را از دست بدهد. همچنین ماندگاری آن را کم می‌کند.

نکته: اگر ارده را برای مدتی استفاده نکنید، موجب جدا شدن روغن از خمیر کنجد می‌شود و به اصطلاح دوفازه می‌شود. این به معنای فاسد شدن ارده نیست. در این شرایط کافیست کمی ارده را با قاشق هم بزنید تا دوباره یکدست شود. به طور کلی بهتر است هرچند روز یک بار ظرف ارده را با یک قاشق به هم بزنید تا ارده ته نشین نشود.

روش نگهداری صحیح ارده کنجدی تا حدود زیادی به شرایط محیطی آن بستگی دارد. پس اگر نمی‌دانید چطور باید ارده را نگهداری کنیم تا دیرتر فاسد شود، بهتر است با راه شناخت ارده فاسد شده آشنا شوید.

راه شناخت ارده فاسد شده

حالا که دانستید شرایط نگهداری ارده برای جلوگیری از فاسد شدن چیست، بد نیست راه تشخیص و شناخت ارده فاسد شده را نیز بدانید.

راه شناخت ارده فاسد شده به چند عامل بستگی دارد:

رنگ ارده: ارده‌ی فاسد شده رنگ طبیعی و کرمی خود را از دست می‌دهد و رنگی مایل به قهوه‌ای پیدا می‌کند. بنابراین اگر دیدید رنگ ارده تغییر کرده از مصرف آن خودداری کنید.

طعم ارده: طعم ارده‌ی سالم به تلخی و گسی مطبوعی تمایل دارد. اگر با مصرف ارده احساس تلخی شدید کردید، بدانید که ارده‌ی شما فاسد شده است.

چسبندگی ارده: چسبندگی ارده نیز فاکتور مهمی در تشخیص ارده سالم از فاسد است. اگر احساس کردید که ارده‌ی شما حالت چسبندگی پیدا کرده آن را مصرف نکنید.

بوی ارده: بوی ارده‌ی سالم با فاسد کمی متفاوت است. از ارده‌ی سالم بوی خوش و مطبوعی به مشام می‌رسد، در حالیکه ارده‌ی فاسد بوی تند و بدی از خود ساطع می‌کند.

برای نگهداری طولانی مدت، شرایط نگهداری ارده کنجد برای جلوگیری از فاسد شدن را رعایت کنید.

برای نگهداری طولانی مدت، شرایط نگهداری ارده کنجد برای جلوگیری از فاسد شدن را رعایت کنید.

راه‌های جلوگیری از فاسد شدن ارده

برای جلوگیری از فاسد شدن ارده به نکات زیر توجه کنید:

  • ارده را در مکان مرطوب نگهداری نکنید
  • مکان خشک و خنک بهترین مکان برای سالم ماندن ارده است
  • قاشق نمدار و خیس وارد ظرف ارده نکنید
  • پس از مصرف ارده درب آن را سفت ببندید و در مکانی به دور از نور خورشید قرار دهید

آنچه در مقاله چطور ارده را نگهداری کنیم خواندیم:

در این مقاله دانستیم که روش نگهداری صحیح ارده کنجدی چیست، در کجا ارده را نگهداری کنیم و چطور ارده را نگهداری کنیم تا دیرتر فاسد شود. همینطور دانستیم که شرایط محیطی مناسب تاثیر مهمی در جلوگیری از فاسد شدن ارده دارد، بنابراین سعی کنید از نگهداری ارده در محیط گرم، مرطوب و نور مستقیم آفتاب خودداری کنید تا ماندگاری ارده شما چند برابر شود. اگر قصد خرید ارده با کیفیت را دارید میتوانید وارد بخش ارده در سایت کشاورز شوید و محصول خود را سفارش دهید.

 

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *