حلوا ارده

تاریخچه ارده در ایران و هر آنچه باید در مورد قدمت آن بدانید!

تاریخچه ارده و حلوا ارده در ایران

حلوا ارده یک محصول اصیل ایرانی است که از دیرباز تاکنون در فرهنگ و آشپزی ایرانی جایگاه خاصی داشته‌است. تاریخچه ارده و حلوا شکری، این دو دسر خوشمزه و محبوب به باستان باز می‌گردد و محصولی است که از زمان گذشته تاکنون بیشتر به عنوان یک میان وعده یا دسر در مراسم‌ها و جشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

حضور حلوا ارده در جشن‌ها‌ ومراسم مردم کشورمان نشان از ارزش و اهمیت این محصول در فرهنگ و سنت ایرانی دارد. تاریخچه ارده، از ارده اردکان تا حلوا شکری‌های کارخانه ای نشان‌دهنده‌ی گذشته غنی و عمیق این محصول و تلاش و توانایی ایرانیان در ایجاد غذاهای خوشمزه و سالم است. این مقدمه به ما کمک می‌کند تا بهتر با تاریخچه حلوا شکری، ارده کنجد و ارزش آنها آشنا شویم؛ همچنین بتوانیم ارتباط نزدیک‌تری با این محصول شیرین و خوشمزه برقرار کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه ارده در ایران

حلوا ارده، یکی از غذاهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که از دوران باستان تا امروز جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ و تاریخ آشپزی این سرزمین داشته ‌است. اولین تاریخچه ارده به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد، یعنی زمانی که ایرانیان با استفاده از مواد اولیه تازه و محلی مانند عسل، پودر برنج و گلاب، این دسر شیرین و خوشمزه را تهیه و در مراسم و جشن‌ها مورد استفاده قرار می‌دادند.

این محصول غذایی به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی و آشپزی ایرانی شناخته شده و همچنان در بین مردم ایران جایگاه خاصی دارد.

تاریخچه ارده
اولین تاریخچه ارده به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد

تهیه حلوا با انواع رنگ‌ها و طعم دهنده‌ها انجام می‌شود، بافت آن به طور مشخص ریسه‌ای و ترد است و در برخی از انواع آن، شکر و آجیل استفاه می‌شود (که اغلب پسته یا بادام بلانچ شده‌است که جایگزین عسل سنتی و دانه کنجد می‌شود).

تاریخچه حلوا شکری و ارده توانایی ایرانیان در خلق غذاهای خوشمزه و سالم را نشان می‌دهد و این دسر بی‌نظیر همچنان از محصولات محبوب و پرطرفدار در فرهنگ و آشپزی ایران به شمار می‌آید.

تاریخچه حلوا شکری در ایران

استفاده از کنجد و فرآوری‌های آن از قدیم الایام در ایران مرسوم بوده، همانطور که سالیانه در اکثر شهرها  صورت می‌گیرد.

اما تاریخچه حلواسازی در ایران به دوران صفویه و سلطنت شاه عباس برمی‌گردد. در یک زمستان جنگی رخ می دهد و شاه به وزیرش شیخ بهایی، دستور می‌دهد تا غذایی برای لشکریان فراهم کنند که سه خصوصیت عمده داشته باشد:

  • آسان حمل شود،
  • مقوی باشد
  • و انرژی کافی به سربازان بدهد.

شیخ بهایی با کمک جابر عصار و شاه شیرین کار، حلوا شکری را با دانه کنجد، شیره انگور و خرما تهیه می‌کند.

قدمت ارده و حلوا شکری
تاریخچه حلوا شکری در ایران به دوران صفویه و سلطنت شاه عباس برمی‌گردد.

در سال ۱۳۱۲ شمسی حاج مصیب درخشانی، تجربه حلوا شکری‌اش را از باکوی شوروی به ایران آورد و با استفاده از شکر و گلوکز به جای شیره، حلوا شکری معروف امروزی را با کمک ارده و روغن ارده خلق می‌کند.

بعد از آن حتی تا حدودی حلوا شکری جایگزین شیره کشمش شده و به یک محصول پرطرفدار و معروف در جشن‌ها و مراسم ایران تبدیل می‌شود.

ارده و حلوا شکری پس از گذر زمان

خوشبختانه با گذر زمان، امروزه برای داشتن حلوا ارده نیازی به درست کردن آن از صفر تا صد نیست و برندهای معرفی همچون کشاورز و شیرضا و … از بهترین ارئه دهندگان این محصول هستند. همچنین حلوا ارده خوراکی لذیذ باستانی که قدمت آن به 3000 سال می رسد بشدت در خاورمیانه معروف شده‌است و در حال حاضر محبوب ترین دسر اسرائیلی به شمار می‌آید.

ارده کشاورز از چه زمانی شروع به فعالیت کرد؟

حالا که برندهای معروف و اصیل ارده و محصولات کنجدی در ایران را معرفی کردیم، بد نیست با تاریخچه یکی از بهترین و باکیفت‌ترین آنها یعنی کشاورز آشنا شوید.

برند کشاورز یک برند خانوادگی است که در سال ۱۳۰۷ در زمینه فرآورده‌های کنجدی فعالیت خود را آغاز کرد. در بین سال‌های ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۷ در کارگاه کشاورز، با ابزار سنتی که از دوره قاجار و ماقبل آن به این حرفه رسیده بود به تولید محصولات کنجدی ادامه داد و در حال حاضر سومین نسل از این خانواده به این کسب و کار ملحق شده‌اند، هدف اصلی این برند، تولید محصولات سلامت محور سنتی با ساختار بهداشتی مدرن است.

ارده کشاورز
ارده کشاورز یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین انواع ارده است.

دلایل استقبال ایرانیان از ارده و حلوا ارده

این موضوع که چرا ایرانیان طرفدار پر و پاقرص حلوا ارده شده اند دلایل متعددی دارد:

احساس ارتباط عمیق با فرهنگ ایرانی

حلوا ارده یک دسر سنتی و اصیل ایرانی است که به تاریخ و فرهنگ این سرزمین مرتبط است، بنابراین ایرانیان احساس ارتباط عمیقی با این دسر دارند.

طعم دلچسب و شیرین

طعم شیرین و خوشمزه ارده و حلوا ارده و همچنین استفاده از مواد طبیعی و محلی در تهیه آن، باعث شده تا این دسر مورد توجه بیشتری قرار گیرد و بتوان از آن به عنوان یک خوراکی خوشمزه و سالم لذت برد.

دلیل محبوبیت حلوا ارده در ایران
حلوا ارده و محصولات کنجدی، طرفدار زیادی در میان ایرانیان دارد.

چند منظوره بودن

حلوا ارده را به عنوان یک دسر محبوب و مقوی نه تنها در منزل بلکه در مراسم و جشن‌های مختلف می‌توان مورد استفاده قرار داد، که این نیز باعث شده تا این دسر جزء محصولات مورد علاقه خانواده‌های ایرانی باشد.

‌تنوع در شکل تهیه

در نهایت، تنوع انواع مختلف حلوا ارده در مناطق مختلف ایران، نشان از غنای فرهنگی و محلی بودن این دسر دارد و ایرانیان از این تنوع نهایت استفاده را می‌برند.

جالب است بدانید که این محصول با وجود اینکه مواد اولیه‌ی یکسانی دارد اما طعم آن بعد از تهیه متفاوت می‌شود و همین تنوع آن را دلچسب‌تر و دلپذیرتر کرده است.

آنچه در تاریخچه ارده و حلوا شکری آموختیم:

با توجه به تاریخچه ارده و حلوا شکری در ایران و دلایل استقبال بالای ایرانیان از این دو دسر سنتی، می‌توان گفت که این محصولات خوراکی اصیل به عنوان بخشی از فرهنگ و تاریخ آشپزی ایرانی تا به امروز از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و همچنان در میان مردم ایران محبوبیت خود را حفظ کرده‌اند.

استفاده از مواد طبیعی و محلی، طعم شیرین و خوشمزه و انواع مختلف از حلوا ارده و حلوا شکری، باعث شده تا این دسرها جزء دسرهای موردعلاقه خانواده‌های ایرانی باشند و همچنان در مراسم و جشن‌ها به عنوان یک خوراکی سنتی و خوشمزه مورد استفاده قرار گیرند. این مورد نشان دهنده ارزش فرهنگی و محلی بودن حلوا ارده و حلوا شکری در جامعه ایرانی است و تأکید بر ارتباط نزدیک این محصولات با تاریخ و سنت غنی فرهنگی این سرزمین دارد.

سوالات متداول

1. قدمت ارده چقدر است؟

اولین تاریخچه ارده به دوره هخامنشیان و سپس به زمان شاه عباس صفوی و وزارت شیخ بهایی بازمی‌گردد.

2. چرا ایرانیان طرفدار پر و پا قرص ارده و حلوا شکری هستند؟

دلایل مختلفی برای محبوبیت ارده در بین ایرانیان وجود دارد، از جمله طعم شیرین و دلچسب آن، احساس نزدیکی عمیق با فرهنگ ایرانی و تنوع محصول آن.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *