خواص, طریقه مصرف

فواید ریختن روغن کنجد در ناف و ماساژ دادن آن

خواص روغن کنجد برای ناف

یکی از توصیه‌های موجود در طب سنتی برای درمان بیماری‌های جسمی و روحی، استفاده از روغن‌های گیاهی است. در این طب هر گروه روش ویژه‌ای را توصیه می‌کند. برای مثال طب آیورودا (طب هندی) معتقد است از طریق ریختن روغن کنجد در ناف و ماساژ دادن آن می‌توان بیماری‌ها را بهبود داد. برخی معتقدند روغن‌های گیاهی دیگر مثل روغن سیاه‌دانه‌، روغن نارگیل، روغن رزماری و روغن خردل نیز مفید است. گروهی دیگر نیز خوردن روغن‌های خوراکی مثل روغن کنجد، روغن کرچک و روغن زیتون را توصیه می‌کنند. در این مقاله به طور کلی به فواید ماساژ با روغن‌های گیاهی و به طور خاص ریختن روغن کنجد در ناف خواهیم پرداخت. تا انتها با ما همراه باشید.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

ریختن کنجد در ناف در طب سنتی آیورودا

آیورودا، یک سیستم پزشکی باستانی است که بیشتر از 5000 سال پیش در هند به وجود آمد، در این سیستم ناف اهمیت ویژه ای دارد. در اصول آیورودا، ناف مرکز انرژی نیروی حیات است. اعتقاد بر این است که این مرکز انرژی، منبع نشاط و رفاه است. یکی از روش‌های قدیمی در آیورودا استفاده از روغن کنجد در ناف است، شیوه‌ای که به دلیل فواید آن برای سلامتی مورد توجه قرار گرفته‌است.

ریختن روغن کنجد در ناف
یکی از روش‌های قدیمی در آیورودا استفاده از روغن کنجد در ناف است.

خواص چرب کردن ناف با روغن کنجد چیست؟

در این بخش 6 فایده ریختن روغن کنجد در ناف و ماساژ آن را توضیح داده‌ایم:

1. سلامت دستگاه گوارش

طبع گرم کنجد می‌تواند دستگاه گوارش را تحریک کند. ریختن روغن کنجد در ناف (به اندازه یک الی دو قطره به کمک قطره چکان) و ماساژ دادن ناف و اطراف آن ممکن است به بهبود هضم، کاهش نفخ و رفع یبوست کمک کند. نکته مهم در ماساژ دادن این است که شکم نباید پر باشد و بهترین زمان قبل غذا خوردن یا چند ساعت بعد از آن است.

2. رفع سرد مزاجی

روغن کنجد دارای طبع گرم و تر است به همین دلیل استفاده از روغن کنجد در ناف باعث کاهش امراض و رفع سردی بدن در افراد سرد مزاج می‌شود، البته اگر به شیوه‌ی اصولی روغن‌گیری انجام شده باشد که برای اطمینان از اصل بودن روغن کنجد و بالا بودن کیفیت آن می‌توانید از روغن کنجد کشاورز استفاده کنید.

رفع سرد مزاجی با روغن کنجد
روغن کنجد دارای طبع گرم و تر است به همین دلیل استفاده از آن در ناف باعث رفع سردی بدن می‌شود.

3. سلامت پوست

همانطور که می‌دانید روغن کنجد سرشار از آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب ضروری است که به سلامت و درخشندگی پوست کمک می‌کند. همچنین برای مرطوب کردن و تغذیه پوست در ناحیه شکم می‌توان از شیوه‌ی ریختن روغن کنجد در ناف استفاده کرد.

4. کاهش استرس

ماساژ ملایم روغن کنجد در ناف و اطراف آن می‌تواند اثر آرام‌بخشی بر ذهن و سیستم عصبی به جا بگذارد. همچنین این عمل ممکن است به کاهش استرس، اضطراب و بالا بردن آرامش کمک کند.

خواص ریختن روغن کنجد در ناف
استفاده از روغن کنجد در اطراف ناف دارای اثر آرام‌بخش است.

5. کاهش ناراحتی‌های دوران قاعدگی

استفاده از روغن‌هایی مثل روغن کرچک و روغن کنجد در ناف می‌تواند دردهای دوران قاعدگی را تسکین دهد. با ماساژ ملایم ناحیه ناف نیز گردش خون در رحم بهبود می‌یابد و پس از آن درد و ناراحتی که در این دوران ایجاد می‌شود کاهش می‌یابد.

6. افزایش باروری

ماساژ دادن ناف و اطراف آن به کمک روغن کنجد می‌تواند به بهبود باروری کمک کند و با افزایش جریان خون در اندام‌های تناسلی منجر به بهبود باروری در افراد شود.

روش مصرف روغن کنجد در ناف چگونه است؟

چرب کردن ناف با روغن کنجد یک عمل ساده است که باعث تسکین و آرامش می‌شود. در این قسمت یک راهنمای گام به گام برای این روش آورده شده است:

استفاده از روغن کنجد اصل

اولین قدم در این شیوه‌ی درمانی این است که از روغن کنجد اصل استفاده کنید. متاسفانه بعضی از افراد برای کسب سود بیشتر از بازار دست به تولید روغن کنجد نامرغوب یا تقلبی می‌زنند پس برای گرفتن نتیجه، بهترین کار این است که روغن کنجد را از مکان‌ها و برندهای معتبر تهیه کنید؛ جایی که مطمئن باشید هیچ افزودنی غیر مجازی به آن اضافه نمی‌کنند.

روغن کنجد اصل
اولین قدم در شیوه‌ی درمانی با روغن کنجد این است که از نوع اصل آن استفاده کنید.

محیط مناسب

در قدم دوم فضایی آرام و راحت انتخاب کنید تا بتوانید با خیال آسوده دراز بکشید و ناف و اطراف آن را ماساژ دهید.

گرم کردن روغن

در قدم بعدی روغن کنجد را گرم کنید. به اندازه مورد نیاز مقداری از روغن را (یک قاشق چای‌خوری یا بیشتر) در یک ظرف تمیز بریزید و داخل مایکروویو بگذارید یا ظرف روغن را در آب داغ بگذارید و آن را گرم کنید. نکته مهم این است که روغن باید گرم شود پس مراقب باشید روغن داغ نشود.

ریختن روغن در ناف

در این مرحله بعد از اینکه روغن گرم شد آن را به کمک قطره چکان به اندازه یک الی دو قطره داخل ناف خود بریزید و برای ماساژ دادن نیز روغن کنجد باقیمانده را با نوک انگشتان خود در اطراف ناف به صورت دایره‌ای و در جهت عقربه‌های ساعت  با ملایمت ماساژ دهید.

در حین انجام ماساژ برای افزایش آرامش می‌توانید نفس‌های آهسته و عمیق بکشید و روی حرکت انگشتان خود متمرکز شوید.

ریختن روغن کنجد داخل ناف
بعد از گرم شدن روغن ، آن را به کمک قطره چکان داخل ناف خود بریزید.

زمان مورد نیاز برای جذب روغن

برای گرفتن نتیجه و جذب بهتر روغن کنجد در ناف و اطراف ناف حتما پس از ماساژ دادن به مدت حداقل ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در جای خود باقی بمانید و استراحت کنید تا روغن به خوبی جذب بدن بشود.

تمیزکردن ناف

بعد از اینکه زمان مورد نظر سپری شد ناف و اطراف آن را تمیز کنید. برای این منظور می توانید با یک دستمال نرم که به محلول آب نمک (حدود یک قاشق چای‌خوری نمک در یک فنجان آب گرم) آغشته شده‌است داخل ناف را به آرامی تمیز کنید.

توصیه می‌شود هر شب قبل از خوابیدن این کار را انجام دهید. بر اساس علم طب سنتی، مالیدن روغن کنجد در ناف و ماساژ دادن آن و اطرافش باعث بهبودی و متعادل کردن ارتباط عصبی در بدن می شود.

مراحل ریختن روغن کنجد در ناف
هر شب قبل از خوابیدن مقداری روغن کنجد در ناف بریزید و پس از مدتی ناف را تمیز کنید.

آنچه از مقاله روغن کنجد در ناف آموختیم:

در این مقاله یکی از روش‌های طب سنتی را معرفی کردیم. در این روش برای درمان بیماری‌ها استفاده از روغن‌های طبیعی مثل ریختن روغن کنجد در ناف و ماساژ دادن آن را توصیه می‌کند که از فایده‌های این کار تا مراحل انجامش را توضیح دادیم. اما مهم‌ترین نکته این است که همان اندازه که یک روغن با کیفیت و مرغوب می‌تواند مفید و موثر باشد به همان نسبت یک روغن نامناسب و تقلبی می‌تواند آسیب زننده باشد پس برای تهیه روغن کنجد اصل حتما از مکان‌های معتبر خرید که برای این منظور روغن کنجد موجود در فروشگاه کشاورز را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سوالات متداول:

1. چند وقت یکبار باید ناف خود را با روغن کنجد چرب کنیم؟

توصیه می شود هر شب قبل از خواب این کار را انجام دهید. بر اساس علم طب سنتی، مالیدن روغن در ناف و ماساژ دادن آن و اطرافش باعث بهبودی و متعادل کردن ارتباط عصبی در بدن می شود.

2. چطور ناف خود را بعد از روغن زدن تمیز کنیم؟

برای این منظور می توانید با یک دستمال نرم که به محلول آب نمک (حدود یک قاشق چای‌خوری نمک در یک فنجان آب گرم) آغشته شده داخل ناف را به آرامی تمیز کنید.

3. روغن کنجد را چطور داخل ناف بریزیم؟

به کمک قطره چکان به میزان یک الی دو قطره از روغن را داخل ناف بریزید و به مدت حداقل ۱۵ الی۲۰ دقیقه صبر کنید تا روغن کنجد جذب بدن شود .

4. بهتر است روغن با دمای محیط استفاده کنیم یا آن را داغ کنیم؟

برای این روش حتما روغن را گرم کنید و مراقب باشید از روغن داغ استفاده نکنید. برای گرم کردن کافیست ظرف روغن را داخل آب داغ قرار دهید و به محض گرم شدن روغن ظرف را از داخل آب خارج کنید.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *