روش نگهداری

روش نگهداری روغن کنجد چگونه است؟ + نکات نگهداری روغن کنجد!

روش نگهداری روغن کنجد چگونه است؟

روغن کنجد یک روغن بسیار باکیفیت و سرشار از خواص مختلف است اما همانقدر که تهیه روغن کنجد اصل و باکیفیت مهم است روش نگهداری روغن کنجد هم اهمیت دارد. شاید ندانید که در صورت نگهداری اشتباه، روغن‌ها هم فاسد می‌شوند و خواص آنها از بین می‌رود. طرز نگهداری روغن کنجد بسیار مهم است و در ادامه این مقاله برایتان نکات صحیح نگهداری روغن کنجد را آورده‌ایم.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

نکاتی در مورد روش نگهداری روغن کنجد

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که طرز نگهداری روغن کنجد چیست یا چطور روغن کنجد را نگهداری کنیم؟ در ادامه به این سوال شما پاسخ خواهیم داد.

نگهداری در دمای مناسب

روغن کنجد بهتر است در دمای محیط نگهداری شود. بهترین دما برای بطری روغنی که تابحال باز نشده بین 15-20 درجه سانتی‌گراد است. اما می‌توانید پس از باز کردن درب بطری، آن را در یخچال نگهداری کنید. نگهداری در محیط گرم می‌تواند باعث سریع‌تر فاسد شدن روغن شود.

بهترین دما برای روغن کنجد
بهترین دما برای بطری روغنی که تابحال باز نشده بین 15-20 درجه سانتی‌گراد است.

نگهداری روغن کنجد در محفظه تاریک

روغن کنجد باید از نور مستقیم خورشید و نور محیطی زیاد دور نگه داشته شود. برای این منظور، می‌توانید آن را در بطری‌های تیره یا در جایی تاریک و دور از نور خورشید (مثل کابینت) قرار دهید. این موضوع بسیار مهم است تا حدی که اگر فروشگاهی روغن کنجد را پشت شیشه و در معرض نور خورشید چیده، از آن فروشگاه روغن تهیه نکنید.

بسته‌بندی مناسب و تمیز

هنگام خرید یا نگهداری روغن کنجد، توجه کنید که بطری یا بسته‌بندی آن تمیز و بهداشتی باشد. بطری، درپوش مناسب و محکمی داشته باشد و هنگام باز و بسته کردن در بطری، کمترین مقدار هوا را به داخل ببرد.

نگهداری در بطری‌های شیشه‌ای

یک روش نگهداری روغن کنجد این است که آن را در بطری یا قوطی‌های شیشه‌ای بریزید و در ظروف پلاستیکی یا فلزی نگه ندارید. چراکه نگهداری در ظروف پلاستیکی باعث بدبو شدن و خراب شدن روغن کنجد می‌شود.

طریقه نگهداری روغن کنجد
یک روش نگهداری روغن کنجد این است که آن را در بطری یا قوطی‌های شیشه‌ای بریزید

رعایت بهداشت حین مصرف

پس از مصرف و استفاده، دقت کنید که درب آن کامل و محکم بسته شود و هرگز روغن استفاده شده را به داخل بطری اصلی برنگردانید.

توجه به تاریخ انقضا

حتماً برچسب روغن کنجد را بررسی کنید و تاریخ انقضای آن را ببینید. از خرید روغن‌های مانده و قدیمی مغازه‌ها خودداری کنید و تا جای ممکن روغن تازه تهیه کنید که فرصت کافی برای مصرف داشته باشید.

روش شناسایی روغن کنجد فاسد شده

روغن کنجد اصل بسیار بادوام است اما در صورتی که شرایط اصولی را برای نگهداری آن رعایت نکنید یا تاریخ انقضای آن بگذرد، درست مانند دیگر محصولات غذایی روغن کنجد هم فاسد می‌شود. روش شناسایی روغن کنجد فاسد و سالم، توجه به نشانه‌ها و بررسی چند معیار است که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

1. بو و طعم

روغن کنجد سالم باید بوی آجیل تازه داشته باشد و طعمش نیز ملایم و تازه باشد. اگر طعم متفاوتی نسبت به روغن سالم احساس کنید، مثل طعم تلخی، ممکن است فاسد باشد. برای امتحان طعم روغن، فقط در حد چشیدن (و نه خوردن) روغن را بچشید و اگر تلخ و بدمزه بود آن را دور بریزید. همچنین تغییر بوی روغن کنجد به بوی تلخی یا تندی از دیگر نشانه‌های مهم است.

روغن کنجد سالم
روغن کنجد سالم باید بوی آجیل تازه داشته باشد و طعمش نیز ملایم و تازه باشد.

2. رنگ و ظاهر

روغن کنجد سالم معمولاً دارای رنگی کرمی یا قهوه ای است. اگر رنگ آن تغییر کرده و به رنگ روشن مثل زرد کهربایی تبدیل شده باشد، احتمالا فاسد شده است.

3. حالت روغن

روغن کنجد فاسد بدون قوام است و به صورت غیر یکنواخت درمی‌آید. در حالت فساد شدید، ممکن است حتی روغن بریده بریده شده و لایه‌هایی در داخل ظاهر شود.

4. رشد کپک در ظرف روغن

اگر به وضوح کپک یا رشد هر ماده دیگر را در ظرف روغن خود دیدید، بلافاصله روغن را دور بریزید چراکه فاسد و خراب است.

5. گذشتن تاریخ انقضا

حتی اگر هیچ کدام از نشانه‌های بالا در روغن کنجد شما وجود نداشت اما از تاریخ انقضای آن زمان بسیار طولانی گذشته باشد، یعنی دیگر کیفیت آن تحت تاثیر منفی قرار گرفته و دور بریزید. به یاد داشته باشید تاریخ انقضای روغن کنجد حداکثر 2 سال است و پس از 2 سال روغن قابل مصرف نیست.

تاریخ انقضای روغن کنجد
به یاد داشته باشید تاریخ انقضای روغن کنجد حداکثر 2 سال است

فرق روغن کنجد فاسد و سالم

همانطور که توضیح دادیم بین روغن کنجد سالم و فاسد تفاوت‌هایی وجود دارد که نشان از خراب شدن روغن است. تفاوت‌ها شامل بو، طعم، ظاهر، رنگ و دیگر ویژگی‌های روغن کنجد است. این ویژگی‌ها عبارتند از:

بو و طعم روغن فاسد متفاوت است

روغن کنجد سالم بوی تازگی می‌دهد و طعم ملایم و مطبوعی دارد. در مقابل، روغن فاسد بوی ترش یا تندی دارد و طعم آن هم ناپسند یا تلخ است که معمولاً به علت فرایندهای فساد و تغییر شیمیایی در آن رخ می‌دهد.

رنگ و ظاهر روغن فاسد متفاوت است

روغن کنجد سالم معمولاً رنگ مایل به کرمی دارد و ظاهرش شفاف و همگن است. اگر روغن کنجد فاسد شود، رنگ آن رنگ تیره‌تر یا کدر می شود و همچنین ممکن است در داخل آن لایه‌های بریده بریده روغن قابل دیدن باشد.

حالت یا قوام روغن فاسد متفاوت است

روغن کنجد فاسد بدون قوام است و ممکن است به صورت غیر یکنواخت دربیاید.

وضعیت نگهداری نامناسب روغن، خود بیانگر فساد و خرابی آن است

شرایط محیطی که روغن در آن قرار دارد نیز نشان از سلامت روغن است حتی اگر هیچکدام از ویژگی‌های دیگر رخ نداده باشد. روغن کنجد سالم، در شرایط خشک و خنک و دور از نور مستقیم نگهداری می‌شود تا دچار فساد نشود اما روغن فاسد، روغنی که در شرایط نامناسب و غیر بهداشتی نگهداری شده احتمالا خراب شده است و قابل استفاده نیست.

روغن کنجد فاسد
روغن فاسد، روغنی که در شرایط نامناسب و غیر بهداشتی نگهداری شده احتمالا خراب شده است.

به صورت کلی اگر روغن تغییرات چشمگیری در بو، طعم، رنگ، یا حالت خود نشان دهد، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید زیرا ممکن است مضر برای سلامتی باشد.

آنچه در مقاله روش نگهداری روغن کنجد آموختیم:

در مقاله چطور روغن کنجد را نگهداری کنیم، در مورد روش نگهداری روغن کنجد و تشخیص روغن سالم و فاسد برایتان کامل صحبت کردیم. گفتیم که روغن کنجد یک روغن با کیفیت و خواص بسیار است، اما همانقدر که تهیه آن از فروشگاه‌های معتبر مهم است، نگهداری صحیح آن در خانه برای حفظ خواص و کیفیت هم بسیار مهم است. برای شما توصیه‌هایی درباره طرز نگهداری روغن کنجد آوردیم، از جمله دمای مناسب نگهداری، استفاده از بطری‌های مناسب و بهداشتی، دور نگهداشتن از نور مستقیم خورشید، و توجه به تاریخ انقضا.

همچنین روش‌های شناسایی روغن کنجد فاسد، شامل تغییرات در بو، طعم، رنگ و حالت روغن، به ما در تشخیص روغن سالم یا فاسد کمک می کند. در صورت مشاهده تغییرات چشمگیر در روغن، از مصرف آن خودداری کنید زیرا برای سلامتی آنها مضر است.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *