تناسب اندام و تغذیه

روغن کنجد در رژیم کتوژنیک | آیا در رژیم کتوژنیک روغن کنجد مجاز است؟

آیا در رژیم کتوژنیک روغن کنجد مجاز است؟

روغن کنجد در رژیم کتوژنیک می‌تواند جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. روغن کنجد، سرشار از چربی‌های سالم، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که باعث می‌شود از آن برای انواع غذا‌ها و سس‌های سالاد و همچنین غذاهای سرد در رژیم کتوژنیک استفاده کنیم.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

در واقع، روغن کنجد برای رژیم کتو یکی از رایج ترین روغن‌های مورد استفاده است، زیرا نه تنها به غذاها طعم می‌بخشد، بلکه اسیدهای چرب ضروری و سایر مواد مغذی حیاتی را نیز در طول این رژیم برای بدن فراهم می‌کند که برای سلامت کلی بدن مهم هستند.

در این مقاله در مورد این‌که آیا در رژیم کتوژنیک روغن کنجد مجاز است یا نه مطالب مهمی را خواهیم آموخت. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

روغن کنجد در رژیم کتوژنیک

آیا هیچ ماده مغذی به اندازه چربی برای رژیم کتو مهم است؟ بدون کربوهیدرات که منبع انرژی اصلی و ترجیحی بدن ماست و می‌توان به آن تکیه کرد، چربی، یک درشت مغذی است که می‌تواند به عنوان سوخت اصلی بدن ما مورد استفاده قرار بگیرد.

چربی‌های سالم نه تنها ما را برای مدت طولانی‌تری سیری نگه می‌دارند، بلکه، در جذب ویتامین‌های ضروری مورد نیاز و تولید هورمون‌ها در بدن کمک می‌کنند.

روغن کنجد منبع عالی از چربی‌های سالم و سایر مواد مغذی است که فواید بی شماری را در رژیم کتو به همراه دارد. این روغن، به سرعت تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مواد غذایی در رژیم کتو تبدیل شده است.

روغن کنجد در رژیم کتو مجاز و بسیار محبوب است.
روغن کنجد در رژیم کتو مجاز و بسیار محبوب است.

تحقیقات زیادی چربی غیراشباع ، از جمله انواع موجود در روغن کنجد را به بهبود سلامت قلب مرتبط می‌دانند. دلیل این موضوع، کاهش سطح کلسترول LDL (بد) و افزایش سطح کلسترول HDL (خوب)، به‌ویژه زمانی که جایگزین چربی‌های اشباع شده در رژیم غذایی شوند، می‌باشد.

روغن کنجد حاوی اسیدهای چرب امگا 6 است، که برای سلامت سیستم قلبی عروقی مهم هستند. علاوه بر این، روغن کنجد دارای لیگنان‌ها و فیتواستروژن‌هاست. این ترکیبات التهاب را که یکی از عوامل اصلی بیماری‌های قلبی است کاهش می‌دهند.

هنگامی که به جای روغن‌هایی که دارای چربی های اشباع شده و چربی‌های ترانس هستند، از چربی‌های غیراشباع مانند روغن کنجد، استفاده می‌شود، خطر بیماری‌های قلبی- عروقی به شدت کاهش می‌یابند.

طریقه مصرف روغن کنجد در رژيم کتو

حتی سالم‌ترین روغن‌ها نیز هرگز نباید منبع اصلی کالری شما در رژیم کتو باشند. به طور خاص، بهتر است از روغن‌های کتو برای اضافه کردن مقداری چربی اضافی به وعده‌های غذایی کم کربوهیدرات خود از طریق پخت، سرخ کردن، پختن و مخلوط کردن، استفاده کنید. بیشتر کالری شما باید از گوشت‌های کم فرآوری شده، غذاهای دریایی، سبزیجات کم کربوهیدرات، آجیل و دانه‌ها باشد.

طریقه مصرف روغن کنجد در رژیم کتو می‌تواند به اشکال زیر باشد:

تهیه انواع سس کتویی

ترکیبی از روغن کنجد و سایر مواد طعم دهنده مانند سس سویا، سیر، زنجبیل و فلفل چیلی، ماریناد یا سس خوشمزه‌ای را برای شما در رژیم کتو می‌سازند.

ترکیب روغن کنجد با انواع مواد غذایی مجاز در کتو، یک ترکیب شگفت انگیز ایجاد می‌کند.
ترکیب روغن کنجد با انواع مواد غذایی مجاز در کتو، یک ترکیب شگفت انگیز ایجاد می‌کند.

افزودن به سبزیجات در حال سرخ شدن

شما می‌توانید، چند قطره روغن کنجد را به سبزیجات برشته شده خود اضافه کنید، تا طعم آجیلی داشته باشید.

افزودن به سوپ و خورش

چند قطره روغن کنجد را به سوپ یا خورش خود اضافه کنید تا طعمی عالی به غذاهایتان بدهید.

افزودن به مواد غذایی پخته شده

روغن کنجد را می‌توان به جای روغن‌های گیاهی در دستورالعمل‌های برخی از محصولات پخته شده استفاده کرد. توجه داشته باشید که برای محصولات پخته شده کتو پسند، باید از آردهای جایگزین مانند آرد بادام و نارگیل استفاده شود.

از روغن کنجد در رژیم کتوژنیک به جای انواع روغن‌های گیاهی استفاده کنید.
از روغن کنجد در رژیم کتوژنیک به جای انواع روغن‌های گیاهی استفاده کنید.

چرا باید از روغن کنجد در رژیم کتوژنیک استفاده کنیم؟

روغن‌هایی که در رژیم کتو استفاده می‌کنید، نقش مهمی در تضمین سلامت، تندرستی و کتوز پایدار دارند. از آن‌جایی که چربی منبع اصلی انرژی شما در این رژیم خواهد بود، انتخاب روغن‌های مناسب می‌تواند عامل تعیین کننده بین رژیم غذایی کتوژنیک سالم و ناسالم باشد.

تمام روغن‌های گیاهی، فاقد کربوهیدرات و پروتئین هستند. این موضوع، آن‌ها را به خالص‌ترین منبع چربی تبدیل می‌کند که می‌توانید در رژیم کتو داشته باشید.

دانه‌های کنجد کتو دوست هستند، به همین دلیل استفاده از روغن کنجد در رژیم کتوژنیک مجاز است. آن‌ها تنها 3.3 گرم کربوهیدرات قابل هضم در هر 28 گرم دارند. علاوه بر این، نیمی از وزن آن‌ها چربی و بخش قابل توجهی از آن، پروتئین است.

این بدان معناست که دانه‌های کنجد دارای نسبت درشت مغذی متعادلی هستند که می‌تواند در هر برنامه غذایی کتو مورد استفاده قرار بگیرد.

دانه‌های کنجد کتو دوست هستند، به همین دلیل استفاده از روغن کنجد در رژیم کتوژنیک مجاز است.
دانه‌های کنجد کتو دوست هستند، به همین دلیل استفاده از روغن کنجد در رژیم کتوژنیک مجاز است.

چربی موجود در دانه کنجد در درجه اول، امگا 6 و اسیدهای چرب تک غیراشباع است. امگا 6 یکی از دو اسید چرب ضروری مورد نیاز برای سلامت پوست، رشد مو، متابولیسم سالم و سلامت استخوان است. چربی‌های تک غیر اشباع به کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی، حمله قلبی و سکته کمک می‌کنند.

چربی‌های سالم موجود در روغن کنجد، همچنین برای کنترل قند خون مفید می‌باشد. مطالعات نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا 6 به بهبود حساسیت به انسولین و کاهش سطح قند خون کمک می‌کنند.

علاوه بر این، آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن کنجد، باعث کاهش التهاب و بهبود حساسیت به انسولین نیز می‌شوند. روغن کنجد در رژیم کتوژنیک، همچنین به کاهش التهاب مرتبط با آرتریت نیز کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‌ها، لیگنان‌ها و اسیدهای چرب غیراشباع موجود در روغن کنجد، همچنین به کاهش التهاب و درد مفاصل کمک می‌کند.

آن‌چه از مقاله روغن کنجد در رژيم کتوژنیک آموختیم:

در این مقاله آموختیم که روغن کنجد در رژیم کتوژنیک در صورت استفاده صحیح، یک افزودنی عالی به رژیم کتو است. روغن کنجد بدون کربوهیدرات است و بدون شک در حد متعادل، سالم است. در حالی که دانه‌های کنجد مقدار کمی کربوهیدرات دارند، فرآیند استخراج صحیح این روغن، باعث حذف این ترکیبات، می‌شود. تنها چیزی که باقی می ماند روغن کنجد خالص و کتو دوست است. به همین دلیل روغن کنجد برای رژیم کتو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس در نهایت در جواب این سوال که آیا در رژیم کتوژنیک روغن کنجد مجاز است یا نه باید بگوییم بله، روغن کنجد تا زمانی که فوق بکر، پرس شده و پرس سرد یا ارگانیک باشد، کتو دوست بوده و در واقع، برای رژیم کتو عالی است، زیرا کربوهیدرات خالصی نداشته و 14 گرم چربی سالم در هر قاشق غذاخوری دارد. با استفاده از روغن‌های مناسب مخصوصا روغن کنجد، می‌توانید از مزایای رژیم کتوژنیک بیشترین بهره را ببرید.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *