خواص

ارتباط روغن کنجد و یبوست؛ آیا روغن کنجد باعث یبوست می‌شود؟

ارتباط روغن کنجد و یبوست

روغن کنجد دارای خواص فراوانی برای سلامتی است. برخی از افراد از ارتباط روغن کنجد و یبوست صحبت می‌کنند و برخی دیگر معتقدند که این دو رابطه‌ی معکوس دارند. اما واقعیت چیست؟ در این مقاله قصد داریم از ارتباط روغن کنجد و یبوست مطالبی برای شما ارائه دهیم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

دسترسی سریع به تیترهای مطالب

آیا روغن کنجد و یبوست با هم ارتباط دارند؟

روغن کنجد را می‌توان به عنوان یک روغن همه منظوره استفاده کرد. این روغن را می‌توان برای پخت و پز مصرف کرد و یا به صورت موضعی از خواص آن بهره‌مند شد. اما آیا روغن کنجد یبوست را نیز برطرف می‌کند؟ یا موجب یبوست می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم عامل یبوست چیست؟

روغن کنجد و یبوست
روغن کنجد یک روغن همه منظوره است.

چه عواملی موجب یبوست می‌شود؟

یبوست وضعیتی‌ست که به عنوان ناتوانی بیمار در تخلیه مدفوع از بدن شناخته می‌شود. علاوه بر این دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. شرایطی مانند سبک زندگی مدرن، فعالیت بدنی کم برای مدت طولانی و مصرف مواد غذایی سفت منجر به کاهش حرکات روده می‌شود.

روغن کنجد درمانی موثر برای یبوست

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که روغن کنجد و یبوست با هم ارتباط غیر مستقیم دارند. به این معنا که مصرف آن حرکات روده را سریع و منظم کرده و منجر به تخلیه‌ی سریع‌تر مدفوع می‌شود. مصرف روغن کنجد دو بار در روز و به مدت ۳ هفته منجر به نتایج باورنکردنی در تخلیه بدون مشکل می‌شود و این ممکن است درمان امیدوار کننده‌ای برای همه بیماران مبتلا به یبوست مزمن باشد.

به گفته محققان کنجد دارای خاصیت ملین بوده و مصرف زیاد آن منجر به شل شدن مدفوع و اسهال شده و برای درمان یبوست مناسب است. پس نتیجه می‌گیریم که این روغن، نه تنها باعث یبوست نمی‌شود، بلکه، برای درمان آن نیز مفید است.

روغن کنجد برای رفع یبوست
روغن کنجد و یبوست با هم ارتباط معکوس دارند.

کدام خواص روغن کنجد ضدیبوست است؟

روغن کنجد دارای خواص بسیاری است، اما یکی از ویژگی‌های آن که موجب برطرف شدن یبوست می‌شود، حالت ملین آن است، که به حرکات منظم روده کمک کرده و از یبوست جلوگیری می‌کند. این خاصیت که روغن کنجد یبوست را برطرف می‌کند، ممکن است به دلیل نقش کلیدی آن درکمک به جذب آب توسط روده باشد. این آب می‌تواند به عنوان عامل روان کننده مدفوع عمل کند و باعث بهبود دفعات تخلیه شود.

یکی دیگر از دلایلی که روغن کنجد و یبوست ارتباط معکوس دارند، محتوای فیبر بالای آن است. روغن کنجد، علاوه بر این که سرشار از فیبر است به دلیل چربی خاص و بالایی که دارد، باعث چرب شدن روده‌ها شده و هضم را تسریع می‌کند.

چگونه از روغن کنجد برای درمان یبوست استفاده کنیم؟

روغن کنجد با داشتن محتوای چربی بالا یکی از این بهترین درمان‌های یبوست محسوب می‌شود. برای پیشگیری یا برطرف شدن یبوست، می‌توانید، از آن به عنوان یک افزودنی به سالاد یا به عنوان چاشنی و یا در پخت و پز استفاده کنید. مصرف روزانه روغن کنجد باعث بهبود عملکرد سیستم گوارشی شده و باعث درمان یبوست می‌شود.

همچنین می‌توانید غذاهای خود را با روغن کنجد تفت داده یا سرخ کنید، اما مراقب باشید که آن را تحت حرارت بالا قرار ندهید، چرا که موجب از بین رفتن خواص آن خواهد شد.

روغن کنجد برای درمان یبوست
برای درمان یبوست روغن کنجد را به عنوان یک افزودنی به سالاد و یا در پخت و پز استفاده کنید.

آنچه از مقاله روغن کنجد و یبوست آموختیم:

روغن کنجد در کنار تمام فوایدی که برای سلامتی دارد، دارای خاصیت ملین است. این خاصیت معکوس روغن کنجد و یبوست باعث می‌شود که برای بیماران مبتلا به یبوست و هموروئید بسیار مفید باشد. پس با توجه به مطالبی که با هم مرور کردیم، در جواب این سوال که آیا روغن کنجد برای درمان یبوست مناسب است یا نه، باید بگوییم بله روغن کنجد یبوست را برطرف کرده و مصرف متعادل آن باعث درمان یبوست می‌شود.

author-avatar

درباره مریم اصیلی

من مریم اصیلی هستم از مرداد سال 1395 کار ترجمه تخصصی در حوزه‌ی سلامت را شروع کردم و بعدها به عنوان مدیر محتوا در مجموعه به اندام دکتر کرمانی به کارم ادامه دادم؛ علاقه‌ی شدیدی به تولید محتوا دارم و در حال حاضر بیش از 7 ساله که در حوزه‌ی سلامت و تغذیه محتوای تخصصی تولید یا بر محتوای تولید شده نظارت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *